Արդյոք իշխանությունն անցնցում հանձնելու պատասխանը պետք է լինի լյուստրացիան կամ նախկիններից թշնամու կերպարի կերտումը. Վիգեն Սարգսյան
08/11/2018 10:18
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ով պատրաստվում է մասնակցել խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին, հերթական գրառումն է կատարել Facebook-յան իր էջում.
«Մեզ հաճախ են ասում. «բա լա՞վ էր, որ ձեր ժամանակ…»: ՀՀԿ-ն, անշուշտ, ունեցել է իր սխալները: Չի սխալվում միայն նա, ով ոչինչ չի անում: Նաև այդ սխալների պատճառով է, որ ժամկետից շուտ իշխանությունը հանձնել ենք բողոքի դուրս եկած մարդկանց մատնանշած թեկնածուին:
Բայց արդյոք իշխանությունն անցնցում հանձնելու պատասխանը պետք է լինի լյուստրացիան կամ նախկիններից թշնամու կերպարի կերտումը, ընտրովի արդարադատությունն ու սեփականության վերաբաշխումը:
Վստահ եմ, որ ո՛չ: Այլապես ապագայի կառավարություններն ամեն գնով կկառչեն իշխանությունից` հիշելով և հիշեցնելով մեր օրինակը, համարելով, որ իշխանափոխությունն ինքնասպանություն է, կենաց-մահու կռիվ, այլ ոչ թե բնականոն գործընթաց»:

Виген Саркисян: Разве ответом на мирную передачу власти должны стать люстрация или формирование образа врага из представителей прежней власти?
08/11/2018 11:33
Экс-министр обороны Армении Виген Саркисян, который собирается участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах, сделал очередную запись на своей странице в Facebook.
«Нам часто говорят, "а разве хорошо было, когда в ваше время…". Республиканская партия, несомненно, допускала ошибки. Не ошибается тот, кто ничего не делает. Именно из-за этих ошибок мы раньше времени передали власть указанному вышедшими на акции протеста людьми кандидату.
Однако разве ответом на мирную передачу власти должны стать люстрация или формирование образа врага из представителей прежней власти, селективное правосудие и перераспределение собственности?
Уверен, что нет. В противном случае будущие правительства любой ценой будут цепляться за власть, помня и напоминая о нашем примере, считая, что смена власти – самоубийство, борьба не на жизнь, а на смерть, а не естественный процесс», - написал Виген Саркисян.