Հայաստանին զրկել են գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ ոչ կառուցողական վերաբերմունքի պատճառով. Փորձագետ
09/11/2018 13:50
ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին ընդառաջ չի գնացել և չի պահպանել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, քանի որ հենց այդ երկրի գործողությունները հաշվի չէին առնում կազմակերպության շահերը,  հայտնել է «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականությունում» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ֆյոդր Լուկյանովը, գրում է РИА Новости-ն:
«Երևանը պնդում էր, որ այդ պաշտոնում այլ ներկայացուցիչ նշանակելու իրավունք ունի, քանի որ Խաչատուրովը աշխատել է ժամկետի միայն կեսը: Սակայն պարզ էր, որ ոչ-ոք Հայաստանին ընդառաջ չի գնա: Ներքաղաքական հանգամանքները, որոնցով առաջնորդվում էին հայկական իշխանությունները սկսելով Խաչատուրովի հետապնդման գործընթացը, կազմակերպության շահերը ոչ մի կերպ հաշվի չէին առնում, իսկ ամռանը նրա ձերբակալության հետ կապված պատմության պատճառով ՀԱՊԿ-ը հայտնվել էր հիմար դրության մեջ», - գրել է Լուկյանովը ամսագրի Telegram-ի պաշտոնական ալիքում:
«Հույս ունենալ, թե դրանից հետո բլոկը կառուցողական կվերաբերվի Երևանի նոր գաղափարներին՝ տարօրինակ կլիներ», - ընդգծել է նա:
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 8-ին Աստանայում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ գագաթաժողովի արդյունքներով Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը նշել է, որ «գլխավոր քարտուղար պետք է դառնա Բելառուսի ներկայացուցիչը, քանի որ կանոնադրությամբ ռուսական այբբենական կարգով Բելառուսն է հաջորդում Հայաստանին»։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի դեկտեմբերի 6-ին՝ Սանկտ Պետերբուրգում:

Армению лишили поста генсека за неконструктивное отношение к ОДКБ - эксперт
ОДКБ не пошла навстречу Армении и не стала сохранять за ней пост генсека, потому что действия самой страны не учитывали интересы организации, считает главный редактор журнала "Россия в глобальной политике" Федор Лукьянов, пишет РИА Новости.
"Ереван настаивал на праве назначить другого своего представителя на эту должность, поскольку Хачатуров отработал только половину срока. Однако было вполне понятно, что навстречу Армении никто не пойдёт. Внутриполитические мотивы, которыми руководствовались армянские власти, затевая преследование Хачатурова, никак не учитывали интересы организации, а история с его задержанием летом выставила ОДКБ в довольно глупом виде. И, кстати, продемонстрировала реальное отношение Армении к этой структуре", - написал Лукьянов в официальном Telegram-канале журнала.
"Рассчитывать после этого на готовность блока конструктивно отнестись к новым идеям Еревана было бы странно. Любые решения имеют последствия", - подчеркнул он.
На саммите в Астане 8 ноября было решено, что следующим генеральным секретарем должен стать представитель Белоруссии, "потому что по уставу по алфавиту после Армении идет Беларусь", сообщил президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Окончательное решение будет принято 6 декабря в Санкт-Петербурге, уточнил он.