2019-ի բյուջեի նախագծի ընդունման համար, հնարավոր է, ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրվի
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում 2019 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկումներն ավարտվել են և ըստ նախապես ներկայացված ժամկետացանկի, նախատեսվում է, որ նոյեմբերի 13-ին մեկնարկելիք ԱԺ հերթական նիստերում նախագիծը կդրվի քննարկման, սակայն դա չի նշանակում, որ հենց հերթական նիստերում էլ բյուջեի նախագիծը կընդունվի։
ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի համաձայն, նոյեմբերի 13-ին մեկնարկելիք ԱԺ հերթական նիստում կմեկնարկեն պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումները, որոնց արդյունքներով պատգամավորներն ու խմբակցությունները կներկայացնեն գրավոր առաջարկներ։
Ըստ նույն օրենքի, գրավոր առաջարկները ներկայացնելու համար ժամկետացանկով սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո կառավարությունը կարող է նախագիծն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացնել առանց փոփոխության կամ իր նախաձեռնությամբ կամ գրավոր առաջարկների հիման վրա լրամշակելով: Դրանից հետո միայն, կառավարությունը լրամշակված նախագիծը ներկայացնում է Ազգային ժողովի քննարկմանը։
Բյուջեի նախագծի վերջնական քննարկումների ու ընդունման համար, մեր տեղեկություններով, մինչև խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը՝ մինչև նոյեմբերի 26-ը, հնարավոր է ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրվի։ Դա բացատրվում է նրանով, որ քարոզարշավի ժամանակ գրեթե դժվար կարող է լինել պատգամավորներին «հավաքել» նիստին մասնակցելու համար։
Սակայն չի բացառվում նաև այն, որ այս խորհրդարանը չընդունի բյուջեի նախագիծը, ինչի նախադեպն արդեն խորհդրարանն ունեցել է։
Այսպես, ըստ Ֆինանսների նախարարությունից Aysor.am-ին տրամադրած տեղեկանքի, Հայաստանի անկախացումից հետո 25 տարվա ընթացքում պետական բյուջեի չհաստատման երկու դեպք է գրանցվել. 1999թ հոկտեմբերի 27-ից հետո հաջորդ տարվա գլխավոր ֆինանական փաստաթուղթը հաստատվել է 2000թ մարտին: Նմանատիպ ևս մեկ դեպք 1997 թվականին է արձանագրվել, երբ այդ տարվա բյուջեն հաստատվել է ոչ թե 1996 թվականին, այլ՝ 1997 թվականի տարեսկզբին: Երկու անգամ էլ բյուջեն հաստատվել է նախանշված ժամանակացույցից ուշ՝ դեկտեմբերի վերջին։

Парламент, возможно, созовет внеочередное заседание для утверждения проекта госбюджета на 2019 год
Обсуждения проекта бюджета на 2019 год на совместных заседаниях постоянных комиссий парламента уже завершились и согласно предварительному графику, планируется, что проект будет вынесен на обсуждение очередных заседаний Национального Собрания, стартующих 13 ноября. Однако это не значит, что проект бюджета будет принят именно на очередных заседаниях парламента.
Согласно закону «Регламент Национального Собрания», на очередном заседании парламента 13 ноября начнутся предварительные обсуждения проекта госбюджета, по итогам которых депутаты и фракции представят письменные предложения.
Согласно этому же закону, по истечении срока представления письменных предложений правительство может представить Национальному Собранию проект для обсуждения без изменений или доработав его по собственной инициативе, или на основе письменных предложений. Только после этого правительство представляет доработанный проект на обсуждение парламенту.
Для окончательных обсуждений и принятия проекта бюджета, по нашим сведениям, до начала предвыборной кампании к внеочередным парламентским выборам – 26 ноября, возможно, парламент созовет внеочередное заседание. Это обусловлено тем, что во время агитационной кампании депутатам будет сложно «собраться» для участия в заседании.
Однако не исключается также, что этот парламент не примет проект бюджета, такие прецедент уже были.
Так согласно предоставленной министерством финансов Aysor.am справке, за 25 лет после провозглашении независимости Армении зафиксировано два случая, когда бюджет не был утвержден парламентом: после 27 октября 1999 года основной финансовый документ был утвержден в марте 2000 года. Аналогичный случай имел место и в 1997 году, когда бюджет на этот год был утвержден не в 1996 году, а в начале 1997 года. Оба раза бюджеты были утверждены позже предусмотренного срока – конца декабря.