«Փաստ». Ցանկանում են՝ ուսխորհուրդները ոչ թե կուսակցականացվեն, այլ՝«արայիկացվեն»
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի շուրջ ձևավորված աղմուկը իրականում բավական խորքային պատճառներ ունի: Մի կողմից՝ տարիներ շարունակ գրեթե բոլոր բուհերի ուսխորհուրդները ծառայել են որպես քաղաքական յուրատեսակ բազա ՀՀԿ–ի համար, և կարիերայի ցատկահարթակ՝ այդ խորհուրդների ղեկավար կազմերի համար:
Մյուս կողմից, մեր տեղեկություններով, գործող իշխանությունները փորձում են թույլ չտալ, որ առկա իրավիճակը դուրս գա իրենց վերահսկողությունից: Բանն այն է, որ քանիցս ԿԳ նախարարի կողմից հայտարարվել է, որ ուսխորհուրդների քաղաքականացումն ու, առավել ևս, կուսակցականացումը անթույլատրելի է, որ ուսխորհուրդները պետք է ունենան անկախություն, սակայն միևնույն ժամանակ չեն ցանկանում նման պոտենցիալը դուրս թողնել իրենց ազդեցությունից:
Մեզ հետ զրուցած բազմաթիվ ուսանողների պնդմամբ, հիմա գտնվել է «և՛ գայլերը կուշտ, և՛ ոչխարները՝ ողջ» տարբերակը, այն է՝ ամեն ինչ անել, որ ուսանողական խորհուրդների նոր ընտրություններ նշանակվեն, ընտրվեն այնպիսի ղեկավարներ, որոնք ՔՊ անդամ չեն լինի, սակայն կլինեն ԿԳ նախարարի «մարդիկ», այսինքն՝ դրանք ոչ թե կկուսակցականացվեն, այլ, ինչպես մեր զրուցակից ուսանողներից մեկը նկատեց, «կարայիկացվեն», կդառնան ԿԳ նախարարության, իսկ ավելի կոնկրետ՝ նախարարի վերահսկողության ներքո:
Տարբեր բուհերում երեկվա մեր շրջայցի ժամանակ ուսանողները նաև անհանգստացած էին, որ ոմանց կողմից հրահրված գործողությունների արդյունքում կարող են, մեղմ ասած, անցանկալի ու տհաճ միջադեպեր լինեն, ինչի վտանգը զգալի էր թեկուզ հենց ԵՊՀ–ում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ»:

«Паст»: Студенческие советы хотят не политизировать, а «араиканизировать»
Газета «Паст» пишет, что возникший вокруг Студенческого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) шум имеет довольно глубокие причины. С одной стороны, на протяжении лет Студенческие советы почти всех вузов служили своеобразной политической базой для Республиканской партии и трамплином для карьеры руководящего состава этих советов.
«С другой стороны, по нашим сведениям, действующие власти пытаются не допустить, чтобы существующая ситуация вышла из-под их контроля. Дело в том, что министр образования и науки неоднократно заявлял, что политизация Студенческих советов, и тем более партизация – недопустимы. Студенческие советы должны иметь независимость, однако в то же время, они не хотят, чтобы такой потенциал вышел из-под их влияния.
По утверждению многочисленных студентов, беседовавших с нами, сейчас найден вариант "и волки сыты и овцы целы". В частности, сделать все, чтобы были назначены новые выборы Студенческих советов, избраны такие руководители, которые не являются членами партии "Гражданский договор", но являются "людьми" министра образования и науки – то есть, не политизировать, а как отметил один из наших студентов-собеседников "араиканизировать", сделать подконтрольным Минобразования, а конкретно – министру.
Накануне время посещения различных вузов студенты были также обеспокоены тем, что в результате спровоцированных некоторыми действий могут, мягко говоря, произойти нежелательные и неприятные инциденты, опасность чего была очевидной хотя бы во время произошедшего в ЕГУ инцидента», - пишет газета.