Զանգակատուն գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը որևէ նոր տեղաշարժ չեն ունեցել. Արծրուն Հովհաննիսյան
10/11/2018 14:00
Արարատի մարզի Զանգակատուն գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը որևէ նոր տեղաշարժ չեն ունեցել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նշենք, որ Զանգակատան գյուղապետի պաշտոնակատար Հովիկ Կարապետյանը News.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ գյուղին հարակից տարածքում ադրբեջանական կողմն առաջ է բերել իր դիրքերը, ինչի հետևանքով միջդիրքային տարածությունը բավականին կրճատվել է ու 11 հա ցանքատարածություններ հայտնվել են կրակի տակ։
«Գյուղապետի ասածի մեջ որևէ նոր բան չկա։ Որևէ նոր տեղաշարժ չի եղել։ Խոսքն ամիսներ առաջ արդեն քննարկված դիրքային տեղաշարժի մասին է։ Այդ առումով էլ կրկնում եմ նախկինում ասված խոսքերը՝ հակառակորդը տեղաշարժեր էր արել իր տարածքում, կրկնում եմ՝ իր տարածքում, որի նկատմամբ հայկական զինված ուժերը երբեք չեն ունեցել վերահսկողություն», - ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ առաջիկա օրերին Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը հանդես կգա մամուլի ասուլիսով, որի ընթացքում այս հարցին նույնպես կանդրադառնա։

ВС Азербайджана не предпринимали какого-либо нового продвижения в направлении села Зангакатун – Арцрун Ованнисян
10/11/2018 14:50
Вооруженные силы Азербайджана какого-либо нового продвижения в направлении села Зангакатун Араратской области не предпринимали, заявил в беседе с Aysor.am пресс-секретарь министерства обороны Арцрун Ованнисян.
Отметим, и.о. руководитель сельской общины Зангакатун Овик Карапетян заявил News.am, что на прилегающей к селу территории азербайджанская сторона продвинула вперед свои позиции, вследствие чего межпозиционное территория довольно сократилась и 11 гектаров посевных территорий оказались под огнем.
«В том, что сказал глава сельской общины, ничего нового нет. Речь идет об обсужденном уже несколько месяцев назад позиционном продвижении. В данном контексте повторяю сказанные ранее слова: противник продвинул позиции на своей территории, которые никогда не находились под контролем армянских вооруженных сил», - сказал Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что в ближайшие дни и.о. министра обороны Давид Тоноян выступит с пресс-конференцией, во время которой обратится также к этому вопросу.