ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը նախատեսում է լայնամասշտաբ դիտորդական առաքելություն անցկացնել Հայաստանում
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ` 2018 դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելության հիմնական կազմին:
Նա ընդգծել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կարևորությունը գալիք ընտրությունների ժամանակ: Բարձր գնահատելով դիտորդական առաքելությունների դերն ու նշանակությունը ընտրական օրենսդրության կատարելագործման հարցում` Տիգրան Մուկուչյանը ներկայացրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից իրականացված ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման նախապատրաստական աշխատանքները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Ուրշուլա Գաչեկը, ներկայացնելով դիտորդական առաքելության մեթոդաբանությունը, նշել է, որ նախատեսվում է անցակցնել լայնամասշտաբ դիտորդական առաքելություն՝ բաղկացած հիմնական կազմից (13 անդամ), մոտ երկու տասնյակ երկարաժամկետ դիտորդներից և քեարկության օրվա գործընթացները դիտարկող երկու հարյուրից ավելի կարճաժամկետ դիտորդներից:
Դեսպան Ուրշուլա Գաչեկը տեղեկացրել է, որ ավելի ուշ դիտորդական առաքելությանը կմիանան ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վերհաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները:

OSCE/ODIHR to conduct wide-scale election observation mission in Armenia
Chairman of the Central Electoral Commission Tigran Mukuchyan met today the main staff of OSCE/ODIHR mission that will observe parliamentary elections in Armenia on December 9.
During the meeting the CEC chairman attached significance to the observation mission carried out by OSCE/ODIHR.
Highly assessing the role and significance of the mission in the improvement of electoral legislation, Mukuchyan presented the works the CEC has carried out for conduction and organization of elections in Armenia.
OSCE/ODIHR observation mission head, ambassador Urszula Gacek briefed on the methodology of the mission and noted that they are planning to carry out wide-scale observation mission in Armenia.
She said the mission comprises of main staff (13 members), about 20 long-term observers and more than 200 short-term observers that will observe the election processes on the voting day.