Ես` միամիտ լոռեցիս, ակնկալում էի, որ Փաշինյանը ծննդյանս օրվան ինձ նվեր կանի. Շարմազանով
Հայաստանը թևակոխում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների փուլ և ակնհայտ է, որ սա ափալ-թափալ, հապճեպ ընտրություններ են, որոնք չեն փաստում քաղաքական համակարգի առողջացման և հավասար հնարավորությունների մասին, այսօր Ազգային ժողովում իր ելույթում ասաց խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Կան գործիչներ, որոնք քննադատում են Հանրապետականին ընտրությունները չբոյկոտելու և Փաշինյանի ապագա իշխանությունը լեգիտիմացնելու համար: Մեկ անգամ չէ, որ նշել ենք, որ այսօր, քան երբևէ, Հայաստանը կանգնած է լուրջ արտաքին և ներքին մարտահրավերների դեմ հանդիման: Այս պայմաններում մենք չենք կարող ընդունել կրավորական կեցվածք, հետևաբար նաև ուրախանալ Փաշինյանի հնարավոր ձախողումներով: Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ դիմակայելու այդ մարտահրավերներին` զերծ պահելով Հայաստանն ու Արցախը հնարավոր վտանգներից, քանի որ հայրենիքի շահը վեր է ամեն ինչից», - ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ Հանրապետականը մասնակցելու է ընտրություններին իրական ընդդիմություն լինելու և երկրորդ բևեռ ձևավորելու նպատակով:
«Մեր երկրին անհրաժեշտ է իրական ընդդիմություն, որ մատնանշի իշխանության թերություններն ու սխալները` զերծ պահելով նրան երկրի համար ճակատագրական սխալներից: Դաս կարող է անել միայն այն ուժը, որը վեց ամիս շարունակ փաստարկված քննադատել է Փաշինյանի կառավարությանը: Իսկ այդ ուժը հանրապետականն է:
Այս վեց ամիսների ընթացքում մենք ականատես եղանք ստերի բացահայտման մի ողջ շարանի: Փաշինյանի խոստացած թռիչքային զարգացման փոխարեն ստացանք տնտեսական աճի տեմպերի նվազում, ներդրումները նվազեցին 11 անգամ` 100 մլն դոլարից հասնելով ընդամենը 9 մլն դոլարի, տեսախցիկներն ու կարմիր գծերը հանելու փոխարեն ստացանք տեսախցիկների ավելացում և կարմիր գծերի պահպանում: Աշխատատեղեր բացելու փոխարեն ստացանք աշխատատեղերի նվազում. Ալավերդում այդ վտանգի առջև կանգնած է շուրջ 600 մարդ: Փաշինյանի խոստացած ժողովրդավարական զարգացման փոխարեն ստացանք ասֆալտին փռելու, ԱԱԾ-ով վախեցնելու, մտածել՝ նոր խոսելու կոչեր: Ազգային և քրիստոնեական արժեքներն ամրապնդելու փոխարեն ստացանք հարձակում՝ Վեհարանի և Վեհափառի վրա, Շուռնուխում համասեռամոլության քարոզ», - ասաց ԱԺ փոխխոսնակն՝ ընդգծելով.
«ՀԱՊԿ-ում մեր դիրքերը ամրապնդելու փոխարեն գոնե այս պահին զրկվեցինք գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, իսկ ես` միամիտ լոռեցիս, ակնկալում էի, որ Փաշինյանը ծննդյանս օրվան ինձ նվեր կանի: Այստեղ ևս ոչինչ չստացանք», - հավելեց Շարմազանովը։

The upcoming hasty snap parliamentary elections in Armenia will not promote the curing of political system and will not create equal opportunities for all the participating forces, deputy speaker of parliament Eduard Sharmazanov said at the NA today.
“Today as never Armenia is facing serious domestic and external challenges. In such conditions we cannot be passive and enjoy Pashinyan’s possible failures. We will do everything for Armenia to combat these challenges, keeping our country and Artsakh far from dangers as homeland’s interests are above everything,” Sharmazanov stated.
He said that the Republican party will participate in the elections to become a real opposition and tp form the second pole in the parliament.
“Our country needs real opposition which will point the authorities its mistakes and flaws for them to refrain from fatal mistakes. It may be done only by the force which criticized Pashinyan’s government for the past six months,” he said, stressing that this force is Republican party.
“During these six months we witnessed revelation of a chain of lies. Instead of Pashinyan’s promised rapid development, we got reduction of economic growth tempo, reduction of volume of investments, instead of opening new jobs their number reduced. About 600 people in Alaverdi are facing the threat of losing their jobs. Instead of making our position stronger in CSTO we have been deprived of the post of the CSTO secretary general. Here we registered a failure too,” Sharmazanov stated.