Հայաստանում կլինի միկրոբիզնես, որն ազատված կլինի հարկերից, իսկ եկամտահարկի մասով կգործեն նոր սկզբունքներ. Փաշինյանն է վստահեցրել
13/11/2018 12:36
Հայաստանի կառավարությունը որոշել է սահմանել նոր հասկացություն՝ միկրոբիզնես, որը ընդհանրապես ազատված կլինի բոլոր հարկերից, այսօր ԱԺ-ում 2019 թվականի բյուջեի քննարկումների ժամանակ ունեցած ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի բացատրելով՝ այն մարդիկ, ովքեր իրենց գործունեությունը կծավալեն 20-24 մլն դրամի շրջանակներում, այդ մարդիկ չեն վճարի հարկ: Բացի այդ, միկրոբիզնեսի համար կլինի հնարավորություն, որ մինչև 3 աշխատող ունենալու պարագայում, նրանց աշխատողների համար եկամտահարկի բոլորովին ուրիշ ռեժիմ կգործի. Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ նրանք կհարկվեն ոչ թե աշխատավարձի 23 տոկոսի չափով, ինչպես մյուսները, այլ կվճարեն 5000 դրամի չափով հաստատագրված վճար:
«Իհարկե, որոշակի սահմանափակումներ կլինեն կապված ոլորտների հետ: Կլինի նաև գոտիականության խնդիր, և մենք այս քաղաքականությամբ կփորձենք խրախուսել հատկապես մարզերում տնտեսական գործունեությունը», - հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա նաև շեշտեց, որ եթե այս բիզնեսի ներկայացուցիչներին նախկինում ընտրություններից առաջ տրվել են խոստումներ ինչ-որ զիջումներ անելու համար, ապա այժմ այդպես չէ և դաշտը բացվում է:
«Մենք այս միկրոբիզնեսով զբաղվող և իրենց կարիքները հոգալ չկարողացող կամ խնդիրներ ունեցող մարդկանց ասենք, որ գիտեք՝ ինչ, մենք ընտրություններից առաջ ձեզ կօգնենք, ընտրակաշառք կբաժանենք կամ այլ մեթոդներով կաջակցենք ձեզ, փոխարենը ուրիշ ճանապարհով ենք գնում՝ ասում ենք բացում ենք ձեզ համար հնարավորությունը, որ դուք ինքներդ արժանապատիվ գործունեության միջոցով վաստակեք ձեր ընտանիքի հացը», - հայտարարեց վարչապետը:

В Армении появиться освобожденный от налогов микробизнес, будут внедрены новые принципы подоходного налога – Никол Пашинян
13/11/2018 13:42
Правительство Армении решило установить новое понятие – микробизнес, который вообще будет освобожден от налогов, заявил сегодня и.о. премьер-министра Никол Пашинян в парламенте в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2019 год.
И.о. премьер-министра уточнил, что люди, которые занимаются бизнес деятельностью в рамках 20-24 млн. драмов, не будут платить налоги. Кроме того, этому микробизнесу будет предоставлена возможность в случае наличия 3 работников перейти на совершенно другой режим подоходного налога для этих работников. По словам и.о. премьер-министра, они, в отличие от других, будут облагаться налогом не в размере 23%, а будут платить фиксированную плату в 5000 драмов.
«Конечно, предусмотрены некоторые ограничения в связи со сферами деятельности, будет рассмотрен также зональности. Тем самым мы попытаемся стимулировать экономическую деятельность особенно в областях», - сказал он.
Никол Пашинян также отметил, что если раньше представителям этого бизнеса давали перед выборами обещание пойти на какие-то уступки, то сейчас это не так и поле открывается.
«Вместо того чтобы говорить людям, которые занимаются микробизнесом, не могут позаботиться о своих нуждах или имеют проблемы: знаете что, мы поможем вам перед выборами, раздадим предвыборные взятки или посодействуем другими способами, мы идем другим путем: говорим, даем вам возможность достойным трудом заработать на хлеб», - заявил Пашинян.