Վաղ թե ուշ Ալավերդու պղնձաձուլարանը փակվելու է, բայց դրա հետ համատեղ դիտարկվում են ներդրումային ծրագրեր. Տիգրան Ավինյան
14/11/2018 17:26
Ալավերդու պղնձաձուլարանի փակման որոշումը փաստի առաջ կանգնեցրեց շուրջ 650 աշխատողի, ովքեր իրենց աշխատանքը կորցնելու եզրին են, ԱԺ-ում հարց-պատասխանի ժամանակ ասաց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արմենուհի Կյուրեղյանը:
«Եթե հաշվի առնենք նաև վերջերս Թեղուտի հանքավայրի 1200 աշխատակիցների աշխատանքային պայմանագրերի լուծարումը, ստացվում է, որ ավելի քան 1800 աշխատակից կորցրել է Ալավերդու տարածաշրջանում իրենց աշխատանքը, հետևաբար իրենց ընտանիքները պահելու միջոցներից են զրկվում, նրանց աշխատավարձից օգտվող վճարովի ծառայություններ մատուցող շատ կազմակերպություններ են իրենց հնարավորությունները կորցնում: Շատ լուրջ խնդիր է առաջանում ամբողջ Ալավերդու շրջանում», - ասաց պատգամավորը:
Կյուրեղյանն ընդգծեց, որ հարցի քննարկումների ժամանակ հնչել են կարծիքներ, որ պղնձաձուլարանի փակման մեջ վճռորոշ դեր է ունեցել կառավարության պահանջը՝ ապահովել բնապահպանական նորմերը՝ միջազգային շատ բարձր չափորոշիչների պահանջով և ղեկավարությունը հայտնել է այն միտքը, որ իրենք պատրաստ չեն կարճ ժամանակում այդ մեծ չափորոշիչներով բնապահպանության նորմերն ապահովել:
Պատասխանելով հարցին՝ ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ պնղձաձուլարանը փակելու մասին վերջնական քննարկում չի եղել և այս պահին ընթանում են քննարկումներ Ալավերդու պղնձաձուլարանի, Թեղուտի և ռուսական ՎՏԲ բանկի հետ համատեղ. «Այստեղ ընդհանուր խնդիր է, որը կապված է Թեղուտի խնդրի հետ: Այդ բանակցություններում կառավարությունը ակտիվ դեր է ստանձնել», - նկատեց նա:
Ավինյանն ընդգծեց, որ պղնձաձուլարանի հարցը չեն կարող դիտարկել միան աշխատատեղերի տեսանկյունից, որովհետև այն ոչ միայն միջազգային, այլև տեղական ստանդարտներով մեծ չափով աղտոտում է շրջակա միջավայրը.
«Վաղ թե ուշ պղնձաձուլարանը ընդհանուր առմամբ փակվելու է, բայց դրա հետ համատեղ դիտարկվում են ներդրումային ծրագրեր: Այս պահին քննարկվում է շատ ավելի մեծ պղնձաձուլական կոմպլեքսի կառուցումը, որը տարեկան 100 հազար տոննա խտանյութ է կարողանալու մշակել: Այս պահի դրությամբ չկա վերջնական որոշում և կառավարության կողմից նման պարտադրանք չկա, կան բանակցություններ, որոնք ընթանում են ու վստահեցնում եմ, որ դրանք կգան որոշակի տրամաբանական եզրահանգման ու կբերեն որոշակի լուծումների», - ասաց Ավինյանը:
Խոսելով հանքերի ռեկուլտիվացիայի մասին՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատարը ասաց, որ Թեղուտի հանքի ռեկուլտիվացիայի հարց չի քննարկվում.
«Քննարկվում է Թեղուտի հանքի վերաշահագործման, նոր օպերատորի ներգրավվման հարցը, և այս հարցում նույնպես մենք բանակցում ենք ռուսական ՎՏԲ-ի հետ և այդտեղ նույնպես, կարծում եմ, կգտնվի նոր օպերատոր», - եզրափակեց նա:

Рано или поздно медеплавильный завод в Алаверди должен быть закрыт, но рассматриваются также инвестиционные программы – Тигран Авинян
14/11/2018 19:12
Решение о закрытии медеплавильного завода в Алаверди поставило перед фактом 650 человек, которые находятся на грани потери своей работы, заявила сегодня во время правительственного часа в парламенте Армении секретарь фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арменуи Курегян.
«Если учесть, что недавнее расторжение трудовых договоров с 1200 работниками Техутского месторождения, получается, что более 1800 человек потеряли свою работу в Алаверди, следовательно, лишись средств к существованию, кроме того многие пользующиеся их зарплатой организаций, предоставляющих платные услуги, потеряют такую возможность. Это создает очень серьезную проблему во всем регионе Алаверди», - сказала депутат.
Арменуи Кюрегян подчеркнула, что по время обсуждений вопроса звучали мнения, что в закрытии медеплавильного завода решающую роль сыграло требование правительства обеспечить экологические нормы на уровне очень высоких международных критериев и руководство заявило о том, что они не готовы за столь короткий срок обеспечить экологические нормы с подобными высокими критериями.
Отвечая на вопрос, и.о. вице-премьера Тигран Авинян отметил, что окончательного обсуждения по вопросу закрытия медеплавильного завода не было, и в настоящее время проходят обсуждения совместно с представителями медеплавильного завода Алаверди, Техутсткого месторождения и  российского банка ВТБ. «Здесь общая проблема, которая связана с Техутом. Правительство принимает активное участие в этих переговорах», - заявил он.
Тигран Авинян отметил, что медеплавильный завод не может рассматриваться только с точки зрения рабочих мест, поскольку он не только по международным, но и местным стандартам загрязняет окружающую среду.
«Сейчас обсуждается вопрос снижения экологических рисков. Но рано или поздно завод должен быть закрыт, поэтому совместно рассматриваются инвестиционные программы. В данный момент обсуждается строительство более крупного медеплавильного комплекса, который ежегодно может перерабатывать 100 тысяч тонн концентрата. Окончательного решения пока нет, со стороны правительства подобное требование не ставится, есть переговоры, которые, заверяю, приведут к определенному логическому результату и определенным решениям», - сказал Авинян.
Касаясь рекультивации месторождения, и.о. вице-премьера отметил, что вопрос рекультивации Техутского месторождения не ставится.
«Обсуждается вопрос перезапуска Техутского месторождения, привлечения нового оператора и в этом вопросе мы также ведем переговоры с российским банком ВТБ и, думаю, что здесь также будет найден новый оператор», - сказал Тигран Авинян.