«Ժողովուրդ, ինձ չքաշեք». Սվիտալսկին՝ ՀՀ քաղաքացիներին
Մենք ցավում ենք, որ Ընտրական օրենսգրքի առաջարկած բարեփոխումները չանցան, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Մենք հավատում ու վստահ ենք, որ քաղաքական կամքը դեռ կա` հավելյալ ջանքեր ներդնելու ընտրություններից հետո Ընտրական օրենսգիրքը բարելավելու», - ասաց նա։
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, թե, ինչպես հասկանում են քննարկումներից, դեռ կա կամք` շարունակելու Ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու։
«Կարծում եմ՝ սա շատ լավ ուղի է Հայաստանում ժողովրդավարությունը ամրապնդելու համար», - ասաց նա։
ԵՄ դեսպանն ասաց, որ հայ ժողովուրդը պետք է վստահ լինի ընտրությունների արդյունքներում ու սրա համա որոշ գործընթացներ են պետք։
«Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանում բոլորովին նոր մթնոլոտ է։ Կա ուժեղ քաղաքական կամք և սա ինձ լավատեսություն է ներշնչում», -ասաց նա։
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծեց՝ կարող ես լավագույն Ընտրական օրենսգիրքը ունենալ, լավագույն տեխնիկական սարքավորումները ունենալ, սակայն եթե չկա քաղաքական կամք՝ հասկանալի է՝ ինչ է տեղի ունենում։
«Ուստի, կա քաղաքական կամքը, կա հայ ժողովրդի ակնկալիքներն ու սպասումները, կարծում եմ, ինչ տեղի ունեցավ ապրիլին, մայիսին ու դրանից հետո, հայ ժողովուրդն արդեն գիտի ու հասկանում է, թե որքան կարևոր են ընտրությունները երկրի համար», - ընդգծեց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը։

Armenian people understand the importance of upcoming elections: EU Ambassador
The EU regrets the failure of adoption of amended Electoral Code by the parliament, EU Ambassador to Armenia Piotr Świtalski told the reporters today.
“We believe and we are convinced that there is still political will to put additional efforts and improve the Electoral Code after the upcoming elections,” he said.
The ambassador noted that it will be a good path for Armenia to continue strengthening the democracy.
Świtalski said that the Armenian people must be sure in the results of the elections for which certain processes must be carried out.
“We are convinced that a completely new climate has been created in Armenia. There is strong political wish which inspires optimism,” he said.
He stressed that a country may have best Electoral Code, best equipment but fail if there is no political will.
“Armenia has a political will, people have expectations and I think after developments in April and May people know and understand how important these elections are for the country,” the ambassador stressed.