«Փաստ». Արայիկ Հարությունյանը մեծագույն հաճույքով կազատվեր ռեկտորների մեծ մասից, բայց ռեկտորների թեկնածուներ չունեն
14/11/2018 09:40
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը բավական բարդ խնդրի առջև է կանգնել՝ կապված բուհերի ռեկտորների հետ: Հարցն այն է, որ նախարար Արայիկ Հարությունյանը մեծագույն հաճույքով կազատվեր ռեկտորների մեծ մասից, առաջին հերթին՝ Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանից: Սակայն դա այնքան էլ հեշտ չէ, որքան թվում է առաջին հայացքից:
Մեր տեղեկություններով, առաջնային խնդիրը ոչ այնքան ռեկտորների՝ իրենց աթոռներից կառչած լինելու հանգամանքն է, որքան համապատասխան փոխարինողներ գտնելու դժվարությունը: Դոկտորի գիտական աստիճան և պրոֆեսորի գիտական կոչում ունեցողները քիչ չեն, սակայն «խանգարում» է երկու այլ գործոն, ավելի ստույգ՝ դրանց համադրությունը: Խոսքը ղեկավար աշխատանքի առնվազն երեք տարվա ստաժի մասին է մի կողմից, և վստահելի լինելու հանգամանքի մասին է՝ մյուս կողմից: Մեր աղբյուրները պնդում են, որ բավական բարդ է այս բոլոր հանգամանքների համադրումը: Գիտական աստիճանի, գիտական կոչման ու ղեկավարման երեք տարվա փորձ ունեցողներ, անշուշտ, կան, սակայն նրանց մի մասի անունները ևս ասոցացվում են նախկինների ու նախկին համակարգի արատավոր երևույթների հետ, ընդ որում՝ երբեմն ավելի շատ, քան գործող ռեկտորների մեծ մասինը: Եվ հետո, գրեթե անհնար է դարձել նրանց մեջ գտնել, այսպես ասած, լիարժեք վստահելիների:
Կոնսերվատորիայի ու թատերականի խնդիրը, կարծես, գոնե ժամանակավոր լուծվեց, սակայն մյուս բուհերի առումով սպասողական վիճակ է: Մեր տեղեկություններով, նշյալ խնդիրներն են խոչընդոտում նաև Շիրակի պետհամալսարանի ռեկտորի ընտրության հարցը»:

«Паст»: Араик Арутюнян с большим удовольствием избавился бы от большей части ректоров, однако не может найти им замену
14/11/2018 11:39
Газета «Паст» пишет, что министерство образования и науки Армении оказалось перед довольно серьезной проблемой, связанной с ректорами вузов. Дело в том, что министр Араик Арутюнян с большим удовольствием избавился бы от большей части ректоров, и в первую очередь, от ректора Ереванского государственного университета Арама Симоняна. Однако, это не так просто, как кажется на первый взгляд.
«По нашим сведениям, первоочередной проблемой является не то, что ректора цепляются за свои кресла, а то, что им сложно найти соответствующую замену. Немало тех, у кого есть ученая степень доктора и ученое звание профессора, однако «мешают» два других фактора, а конкретнее – их сочетание. Речь идет как минимум о трехлетнем стаже руководящей работы – с одной стороны, и доверенном человеке – с другой стороны. Как утверждают наши источники, сочетание всех этих обстоятельств довольно сложно. Несомненно, есть имеющие ученое звание, ученую степень и трехлетний опыт руководства, однако их имена ассоциируются с прежней властью и порочными явлениями прежней системы, при этом иногда намного больше, чем большинство действующих ректоров. И потом, почти невозможно найти среди них тех, кому можно полностью доверять.
Проблема ректоров Ереванской государственной консерватории имени Комитаса и Ереванского государственного института театра и кино, кажется, хотя бы временно решена, однако по части остальных вузов – выжидательная ситуация. По нашим сведениям, указанные проблемы препятствуют также вопросу выбора ректора Ширакского государственного университета», - пишет газета.