Կառավարության նիստերն այսուհետ կլինեն դռնբաց. նախագիծը հաստատվեց
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Նախագծի ընդունման պարագայում կառավարության նիստերն այլևս, որպես կանոն, կանցկացվեն դռնբաց, վարչապետի որոշմամբ նիստն ամբողջությամբ կամ դրա մի մասը կարող է անցկացվել դռնփակ:
«Մենք լուծում ենք ևս մեկ՝ ժամանակին աղմուկ հարուցած հարց, հիշում եք, որ օրենքով նախատեսված՝ նիստերը հիմա լինում են դռնփակ, իսկ դռնբաց նիստերը հատուկ որոշում են պահանջում, մենք հիմա հակառակն ենք անում, բայց, իհարկե, կլինեն փակ նիստեր անելու անհրաժեշտություն», - ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո որոշում կայացվեց, որ կառավարության նիստերը կլինեն դռնփակ ու միայն վարչապետի որոշմամբ նիստի մի մասը կարող է անցկացվել դռնբաց:
Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո նիստերը անցկացվում են դռնբաց. փակ են միայն օրակարգում ներառված գաղտնի հարցերի քննարկումները:

Cabinet sittings to be open hence: government approves corresponding bill
The government approved at the cabinet sitting today amendments in the law on Government’s structure and activity.
If adopted the cabinet sittings will hence be conducted in open regime and will be partially or completely closed in case of PM’s special decision.
“According to the law, now the sittings are conducted in closed regime and conduction of open ones demand special decision of the PM, while now we are initiating the opposite. The sittings will be open and only closed ones will demand special decision,” Pashinyan said.
The law on closed sittings was adopted after election of Serzh Sargsyan as PM. After Nikol Pashinyan has become PM the sittings are open and only special issues are being discussed behind closed doors.