Շատ մեծ  հավանականությամբ կդիմենք Եվրոպական դատարան. Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի որոշումից առաջին տպավորությունս բացասական է, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
«Ամբողջ տեքստը կստանանք, ավելի մանրամասն կկարողանամ կարծիքս ասել», - ասաց նա։
Հայկ Ալումյանն ընդգծեց՝ ինչքանով որ հասկացել է՝ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Սերժիկ Ավետիսյանը ցանկանում է գործն ուղարկել Սահմանադրական դատարան։
«Ինձ մոտ տպավորություն ստեղծվեց, որ պարոն Ավետիսյանը գտնում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի անձեռնմխելիության հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև նրա անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու հետ կապված հարցերը մեր օրենսդրությամբ կարգավորված չեն  բավարար հստակությամբ ու այդ հարցը պետք է Սահմանադրական դատարանի լուծմանը ներկայացվի», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Հարցին՝ որոշումը ստանալուց հետո ո՞րն է լինելու հաջորդ քայլը, հնարավո՞ր է Եվրոպական դատարան դիմեն, Հայկ Ալումյանը պատասխանեց. «Շատ մեծ հավանակությամբ՝ այ՛ո»։

Robert Kocharyan’s attorneys to more probably apply to European Court
The first impression from the decision of the Court of Cassation is negative, Robert Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan told the reporters after the decision was read out by the judge.
Hayk Alumyan stressed that his perception was that Court of Cassation criminal chamber judge Serzhik Avetisyan wants to send the case to the Constitutional Court.
“Mr Avetisyan finds that the issues connected with Kocharyan’s immunity and issues on overcoming it are not clearly regulated by the legislation and this issue should be submitted to the Constitutional Court for solution,” Alumyan said.
Asked about the next step after the decision is known, Alumyan said more probably they will apply to the European Court.