Ներկա փուլում ՀՀ ներկվող գազի գնի վերաբերյալ ավարտական արդյունք չկա. Հրանտ Թադևոսյան
ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև բանակցություններ են ընթանում գազի գնի վերաբերյալ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք 2019-ին սպասվում է գազի գնի նվազեցում։
Նա ընդգծեց, որ 2016-ի հուլիսից մինչև այժմ իրենք երկու անգամ գազի սպառման սակագնի նվազեցում են արել։ Թադևոսյանն ընդգծեց, որ սակագնի սպառման մասին որոշումները կայացվում են միջպետական կառավարական համաձայնագրերի շրջանակում, որոնց իրենք չեն մասնակցում։
«Չենք մասնակցել և չենք էլ մասնակցելու այդ գործընթացներին։ Դրվածքն է այդպիսին։ Այդ համաձայնությունների հիման վրա մեխանիզմներ և գին է սահմանվում, որը Գազպրոմ և Գազէքսպորտ ընկերությունների համար հիմք է հանդիսանում պայմանագիր կնքելու համար։ Ներկա փուլում ՀՀ ներկրվող գազի գնի վերաբերյալ ավարտական արդյունք չկա», - ընդգծեց նա։
Թադևոսյանն ասաց, որ ամեն ապրանք իր գինն ունի՝ կապված նրանից, թե ինչ որակ և ինչ անվտանգության ապրանք բերելու ցանկություն կա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք չի բացառում, որ գինը կարող է նաև բարձրանալ, Թադևոսյանն ասաց.
«Եթե դուք ուզում եք լավ շոր առնել, բացառո՞ւմ եք որ առնելու եք լավ խանութներից և ուզում եք վատ շոր առնել, բացառո՞ւմ եք, որ գինը կէժանանա»։

Negotiations are currently being held between the governments of Armenia and Russia over gas tariff, general director of Gazprom Armenia company Hrant Tadevosyan said at a news conference today asked about possibility of reducing tariff in 2019.
He stressed that from July 2016 till now they have twice reduced the tariff. Tadevosyan said the decisions on tariff are being made on inter-state level, and the company is not participating in them.
“We are not participating in the processes. A price is being set by the agreement signed between the governments of the two countries, which serves a basis for Gazprom and Gazprom Armenia companies to sign corresponding agreement. As of now, there is no final decision over gas tariff imported to Armenia,” he stressed.