Այս տարվա ինն ամիսների ընթացքում հանցագործությունների թիվը Հայաստանում աճել է. Արփինե Հովհաննիսյան
Հայաստանի Հանրապետությում 2018 թվականի հունվարից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ընդհանուր հաշվով եղել է 14 հազար 205 հանցագործություն, իսկ նախորդ տարի այդ թիվը 12 հազար 484 էր։
Ներկայացնելով հանցագործությունների վիճակագրությունը ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հետևյալ դիտարկումներն է անում ֆեյսբուքյան իր էջում.
«Եթե ժամանակագրական առումով քիչ ավելի հետ նայենք, ապա կտեսնենք, որ 2016 թվականին այդ թիվը 12 հազար 294 էր։ Անհրաժեշտ չէ լինել քրեական իրավունքի մասնագետ, որ առաջին հայացքից պարզ դառնա, որ ՀՀ-ում գրանցվել է հանցավորության կտրուկ աճ։ Ու սա այն պարագայում, որ ներկայացված թվերը չեն արտացոլում համաներումից հետո ընկած ժամանակահատվածը։
Սակայն այս վիճակագրությունը, կարծես թե բնավ չի մտահոգում Ոստիկանությանը։ Օրերս Ոստիկանությունը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցին պատասխանել էր, որ հանցագործությունների աննախադեպ աճ չի գրանցվել, իսկ իրենք միշտ էլ աշխատում են ծանրաբեռնված: Այստեղ առաջանում է երկու հիմնական հարց.
• Ի՞նչ չափման միավոր է օգտագործվում ոստիկանության կողմից աննախադեպը աճը գնահատելու համար
• Գերծանրաբեռնվածությունը նշանակում է արդյոք միայն ասֆալտ+օլիգարխի թիկնապահներ ցուցադրական ելույթները, թե այն ներառում է Ոստիկանության այլ գործառույթներ ևս։

За девять месяцев этого года в Армении возросло количество преступлений – Арпине Ованнисян
В Армении в период с января по август 2018 года, в целом, зарегистрировано 14 тысяч 205 преступлений, в прошлом году эта цифра составляла 12 тысяч 484.
Представляя статистку преступлений, вице-спикер парламента Армении Арпите Ованнисян привела следующие соображения на своей странице в  Facebook.
«Если смотреть немного раньше, то увидим, что в 2016 году эта цифра составляла 12 тысяч 294. Не нужно быть специалистом уголовного права, чтобы с первого взгляда понять, что в Армении зарегистрирован резкий рост преступности. И это в том случае, когда представленные цифры не отражают период после объявления амнистии.
Однако, эта статистика, кажется, вовсе не тревожит полицию. На днях полиция в ответ на вопрос корреспондента газеты «Жоховурд» ответила, что беспрецедентного роста преступлений не зарегистрировано, и они всегда работают в перегруженном режиме.  Здесь возникают два основных вопроса:
• Какая мера измерения используется полицией для регистрации беспрецедентного роста?
• Означает ли перегруженность лишь показательные явления асфальт + охранники олигархов, или она включает другие функции полиции?
P.S. В январе-сентябре 2018 года количество преступлений достигло уже 16 227», - написала Арпине Ованнисян.