Սա անկախ Հայաստանի ամենախայտառակ քվեարկությունն էր. Սեռական փոքրամասնությունների քարոզը սնող ուժերը պետք է պատասխան տան. Շարմազանով
16/11/2018 11:44
Ազգային ժողովում «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քվեարկությունը բուռն բանավեճով ընթացավ:
Հիշեցնենք, որ նախագծով առաջարկվում էր Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անվտանգությունն ապահովել այնպես, ինչպես երաշխավորված է ՀՀ նախագահի, վարչապետի և ԱԺ նախագահի անվտանգությունը: Նախագծի ընդունման դեպքում Կաթողիկոսի անվտանգության ապահովումը կերաշխավորվեր օրենքով, այլ ոչ թե՝ վարչապետի հայեցողությամբ:
Վարման կարգով ելույթում «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանը ասաց, որ եթե Կաթողիկոսի անվտանգությունը պաշտպանության կարիք ունենա, ապա կառավարությունը հատուկ միջոցներ կձեռնարկի դրա համար, ուստի դա օրենքով ամրագրելու կարիք չկա:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ հակադարձեց, որ Կաթողիկոսի անվտանգության մասին եթե-ներով խոսելու հարկ չկա և օրինագծի ընդունումը կարևոր է:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն էլ նկատեց, որ ճիշտ չէ Վեհափառին դնել մի իրավիճակի մեջ, երբ ինքը կխնդրի իրեն պաշտպանել:
«Լավ կյանքից չի, որ այս նախագծի անհրաժեշտությունը առաջացել է: Փաստերը խոսում են այն մասին, որ ոչ միայն Առաքելական եկեղեցու հովվապետը, այլ եկեղեցին կարիք ունի պաշտպանության», - ընդգծեց Ռուստամյանը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել նախագծին:
«Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը ևս համաձայնեց, որ եկեղեցին պաշտպանության կարիք ունի, մինչդեռ իրենք ձեռնպահ են քվեարկելու:
Պատգամավորների մի մասն էլ պնդեց, որ Վեհափառին պետք չէ պաշտպանել ժողովրդից, և եթե նա չի կարողանում ազատ շրջել ժողովրդի մեջ, ապա դա արդեն իր խնդիրն է:
«Ամենայն հայոց կաթողիկոսին պետք է պաշտպանենք ամենայն հայոց ժողովորդի՞ց: Եթե կան տասնյակ մարդիկ, որ պետքա ոտնձգություն անեն, կառավարությունը դրա պատասխանը տվել է: Միանշանակ է, որ նման պարագայում որևէ բան չի կարող սպառնալ: Մնում էր կաթողիկոսին հայ ժողովրդից պաշտպանեինք», - արձագանքեց «Ելքի» պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանն էլ արձագանքեց, որ այս օրենքը ուղղված չէ հայ ժողովրդից եկեղեցին պաշտպանելուն: «Սեռական և կրոնական փոքրամասնություններից պետք է պաշտպանենք, որոնք դրսից ֆինանսավորվում են և պայքարում են հայ պետականության և հայ համայնքի դեմ», - ասաց նա:
Երկար բանավեճերից հետո նախագիծը դրվեց քվեարկության և, ստանալով 28 կողմ, 10 ձեռնպահ ձայն, չընդունվեց: Քվեարկությունից հետո ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց.
«Սա Անկախ Հայաստանի ամնախայտառակ քվեարկությունն էր: Հայ ժողովրդին պետք է հստակ պատասխան տան այն ուժերը, որոնք սնում են աղանդավորությունն ու սեռական փոքրամասնությունների՝ «գոմիկների» քարոզը՝ երկրորդական դարձնելով եկեղեցու պատասխանատվությունը»:
Հայտարարությունից հետո Շարմազանովը լքեց դահլիճը: Նրան հետևեցին մի շարք ՀՀԿ-ական պատգամավորներ: Արդյունքում դահլիճում քիչ թվով պատգամավորներ մնացին, ինչը հնարավորություն չի տա ընդունել հաջորդ նախագծերը որոնք ներկայացվել են «Ծառուկյան խմբակցության» պատգամավորների կողմից:

Это самое позорное голосование в истории независимой Армении: силы, подпитывающие пропаганду сектантства и сексуальных меньшинств должны ответить – Эдуард Шармазанов
16/11/2018 12:54
Сегодня в парламенте Армении после довольно бурных обсуждений не принят  законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране».
Напомним, законопроект предлагает обеспечить безопасность Католикоса Всех армян  точно так, как гарантируется безопасность президенту Армении, премьер-министру и председателю Национального Собрания, В случае принятия законопроекта обеспечение безопасности Католикоса Всех армян гарантировалось бы законом, а не по усмотрению премьер-министра.
Руководитель фракции «Елк» Лена Назарян отметила в своем выступлении, что если безопасность Католикоса Всех армян будет нуждаться в обеспечении, правительство предпримет специальные меры для этого, посему нет необходимости закреплять это в законе.
Вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов в ответ заявил, что нет необходимости говорить о безопасности Католикоса Всех армян, используя «если», и принятие законопроекта важно.
Руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» отметил, что нельзя ставить Католикоса Всех армян в положение, когда он вынужден просить о своей защите.
«Необходимость в принятии этого законопроекта возникла не от хорошей жизни. Факты свидетельствуют о том, что не только предводитель Армянской апостольской церкви, но и сама церковь нуждаются в защите», - подчеркнул Армен Рустамян, призвав депутатов проголосовать за проект.
Секретарь фракции «Блок Царукян» Ваге Энфиаджян также согласился, что церковь нуждается в защите, однако отметил, что депутаты фракции воздержатся от голосования.
Часть депутатов утверждали, что Католикоса Всех армян не нужно защищать от народа и если он не может свободно ходить среди людей, это уже его проблема.
«Мы что, должны защищать Католикоса Всех армян от  всего армянского народа? Если есть десятки людей, которые совершают посягательство, правительство ответило на это. Однозначно, что в таких условиях ничего угрожать не может. Оставалось только, чтобы мы защищали Католикоса от армянского народа», - отреагировал депутат фракции «Елк» Ален Симонян.
Депутат от фракции Республиканской партии Акоп Акопян в ответ на это заявил, что закон не направлен на то, чтобы защищать церковь от армянского народа.
«Мы должны защитить от сексуальных и религиозных меньшинств, которые финансируются из-за рубежа и ведут борьбу против армянской государственности и армянской общины», - сказал он.
После долгих дискуссий проект был представлен на голосование, однако не был принят соотношением голосов 28 «за», 10 «воздержались». После голосования вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов заявил:
«Это – самое позорное голосование в истории независимой Армении. Армянскому народу должны дать четкий ответ те силы, которые питают пропаганду сектантства и сексуальных меньшинств, делая вторичным ответственность церкви».
После заявления Эдуард Шармазанов покинул зал заседаний. Ряд депутатов фракции РПА последовали его примеру. В результате, в зале осталось мало депутатов, что не позволит депутатам проголосовать за следующие законопроекты, представленные депутатами фракции «Блок Царукян».