Ֆիննական ոստիկանությունը կարող է հետաքննություն իրականացնել Nordea բանկի դեմ
Ֆինլանդիայի կենտրոնական քրեական ոստիկանությունը (KRP) երկրի գլխավոր դատախազության հետ համատեղ ուսումնասիրում է փողերի լվացման մեջ կասկածվող Nordea սկանդինավյան բանկի գործունեությունը հետաքննելու հնարավորությունը: Այս մասին հաղորդել է Helsingin Sanomat թերթը:
«Գլխավոր դատախազի հետ պարզում ենք՝ արդյոք կա՞ն նախադրյալներ նախնական քննության համար, մենք պարզապես սկսել ենք դա պարզել, քննությունը դեռ չի սկսվել», - ասել է, KRP- ի տեսուչ Ասկո Վատենան:
Հոկտեմբերին Ֆինլանդիայի կենտրոնական քրեական ոստիկանությունը ստացել էր փաստաթղթեր, որոնցում նշվում էր, որ Nordea-ն կարող էր խախտել օրենքը: Գերատեսչությունը հետաքննություն սկսելու վերաբերյալ դիմումը ստացել էր բրիտանական ներդրումային Hermitage Capital Management հիմնադրամից:
Խոսքը Էստոնիայում Danske Bank-ի մասնաճյուղի կողմից փողերի լվացման գործում հայտնված Hermitage Capital Management-ի փաստաթղթերի մասին է: Ֆինլանդիայի բանկի ներկայացուցիչներն ասել են, որ իշխանություններին արդեն հայտնել են բոլոր կասկածելի գործարքների մասին:
Հիմնադրամից ֆինանսական կազմակերպության գործունեության մասին փաստաթղթեր ստացել են նաև Շվեյցարիայի, Դանիայի և Նորվեգիայի իշխանությունները:

Финская полиция может начать расследование в отношении банка Nordea
Центральная криминальная полиция Финляндии (KRP) совместно с генеральной прокуратурой страны изучает возможность начала расследования деятельности скандинавского банка Nordea, которого подозревают в отмывании денег. Об этом в пятницу сообщила газета Helsingin Sanomat.
"Вместе с генпрокурором мы выясняем, есть ли предпосылки для предварительного расследования. Мы только начали выяснять это, само расследование еще не начато", - привело издание слова инспектора KRP Аско Ватена.
В октябре Центральная криминальная полиция Финляндии получила документы, свидетельствующие о том, что Nordea мог нарушить закон. В ведомство поступил запрос на проведение расследования от британского инвестиционного фонда Hermitage Capital Management.
Речь идет о документах Hermitage Capital Management, которые фигурируют в деле об отмывании денег отделением Danske bank в Эстонии. Представители финского банка заявили, что уже сообщили обо всех подозрительных операциях властям.
Документы в отношении деятельности финансовой организации получили от фонда также власти Швеции, Дании и Норвегии.