Մարդ պետք է ասի՝ իմ հարազատի ուղարկած գումարին պետությունն ուզում է փայ դառնալ. Վահրամ Բաղդասարյանը՝ ՊԵԿ նախագծի մասին
Ե՛վ նախորդ իշխանության, և՛ այս իշխանության օրոք ես համամիտ չեմ եղել դրան, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով ՊԵԿ նախագծին:
«Գիտե՞ք՝ ինչ լուջ ազդեցություն են ունենում տրանսֆերտները մեր երկրի համար: 90-ականներին ունեինք լուրջ խնդիներ և տրանսֆերտների հաշվին կարողացանք բավականին կայունացում ապահովել: Դրանց պետք է շատ ուշադիր վերաբերվենք, այլապես արդեն իսկ օրինական ճանապարհները պետք է վերանան, որովհետև մարդիկ վերջ ի վերջո պետք է ցանկություն ունենան իրենց հարազատներին օգնելու և տարբեր ճանապարհներով իրենց հարազատներին փող ուղարկեն: Նրանք պետք է գնան զարտուղի ճանապարհներով և տրանսֆերտների քանակը պետք է կտրուկ իջնի: Ինձ թվում է՝ մենք պետք է զգույշ լինենք այդ քայլերի մեջ: Ես բոլոր ժամանակներում դեմ եմ եղել այդ մոտեցմանը», - ասաց Բաղդասարյանը:
Դիտարկմանը, չի բացառո՞ւմ, որ այդ նախագիծը հանրության շրջանում մեծ դժգոհություններ կառաջացնի, Բաղդասարյանը նկատեց, որ մարդիկ մի տրամաբանությամբ են առաջ շարժվում՝ իրենց հարզատի ուղարկած գումարից հարկեր տալ չեն ցանկանում, ինչը հասկանալի է:
«Մարդ պետք է ասի՝ իմ հարազատի ուղարկած գումարին պետությունն ուզում է փայ դառնալ: Եթե միտինգում կանգած 70 տոկոսին հարցնեին՝ ի՞նչ ե ք ուզում, նրանք կասեին, որ ուզում են հարկեր չվճարել, բայց ուզում են, որ թոշակներն ու աշխատավարձերը բարձրանան: Բայց հանրությունը չի կարողանում ընկալել, որ հարկերի միջոցով են աշխատավարձերն ու թոշակները բարձրանում: Նրանք կոնկրետ իրենց եկամտի մասին են մտածում, որ ինչու պետք է իր հարզատի ուղարկած գումարը մի հատ էլ եկամտահարկով հարկվի: Նրանք այդ հարցը կոնկրետ են դնում և դա նորմալ է», - ասաց նա:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՊԵԿ-ը Հայաստանը փորձում է ներդնել տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմ, որի արդյունքում, եթե քաղաքացին դրսից եկամուտ է ստանում, պարտավոր է այն հայտարարագրել ու դրա 23 տոկոսը որպես եկամտային հարկ վճարել պետությանը:

Люди подумают, государство хочет войти с ними в долю, получить свою долю из отправленных им родственниками денег – Вагдам Багдасарян
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян выступал против налогообложения трансфертов как при прежней, так и при нынешней власти.
«Знаете, какое важное значение имеют трансферты для нашей страны. В 90-х у нас были серьезные проблемы, и стабильность удалось обеспечить за счет трансфертов. Мы должны относиться к этому вопросу очень внимательно, в противном случае законные пути должны исчезнуть, поскольку люди, в конце концов, должны хотеть помогать своим родным и посылать им деньги различными путями. Они вынуждены будут пойти на какие-то нелегальные пути и количество трансфертов резко снизится. Считаю, что мы должны проявить осторожность в этих действиях. Я всегда был против такого подхода», - сказал Ваграм Багдасарян.
На замечание, не исключает ли он, что этот законопроект вызовет большое недовольство в обществе, Ваграм Багдасарян отметил, что люди руководствуются одной логикой и не хотят платить налоги из отправленных родственниками денег, что вполне понятно.
«Люди подумают, государство хочет войти в долю с ними, с отправленными им родственниками деньгами. Если спросите 70% стоящих на митинге людей, чего они хотят, хотят ли платить налоги, они ответят, что не хотят платить налоги, однако хотят, чтобы пенсии и зарплаты повысились. Общество не может воспринять, что пенсии и зарплаты повышаются за счет налогов. Люди думают конкретно о своем доходе и о том, почему отправленная их родственником сумма должна облагаться подоходным налогом. Они конкретно ставят этот вопрос и это нормально.
Ранее сообщалось, что Комитет государственных дохода пытается внедрить в Армении механизм налогообложения трансфертов, в результате которого гражданин, при получении дохода из-за рубежа обязан декларировать его и уплатить в качестве подоходного налога 23% государству.