Ընտրությունները կանցկացվեն առանց ընտրակեղծիքների, բայց ամենևին չի նշանակում, թե կլինեն ժողովրդավարական. Ռուստամյան
19/11/2018 11:44
Ակնհայտ է, որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան պաթոսի մթնոլորտում, ինչը իշխող քաղաքական ուժի օգտին է, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Նա ընդգծեց, որ այդ պաթոսի ֆոնին չեն լինի ընտրակեղծիքներ, իշխանությունը չի փորձի այլ ճանապարհներով ձայներ հավաքել, որովհետև դրա կարիքը չկա` միևնույն ժամանակ նկատելով, որ դա ամենևին էլ չի նշանակում, թե ընտրությունները կլինեն ժողովրդավարական:
«Մեզ համար այդ ընտրությունները հիմք չեն՝ գնահատելու, թե արդյոք Հայաստանում հաստատվեց ժողովրդավարական ընտրությունների ավանդույթ, թե ոչ: Տեսել ենք, որ մեկ անգամ Հայաստանում`1990-1991 թթ. եղել են ժողովրդավարական ընտրություններ, բայց դա չի բերել ժողովրդավրության: Հաջորդ ընտրությունները նոր արդեն ցույց կտան այն պայմաններում, երբ իշխող ուժը վտանգ ունի իշխանությունը կորցնելու, ընտրությունները ժողովրդավարական են անցկացվելու, թե ոչ», - հավելեց Ռուստամյանը:
Խոսելով այս տարիների ընթացքում Դաշնակցության քաղած դասերի մասին` Ռուստամյանը հիշեցրեց, որ մի առիթով ասել է, հիմա էլ պնդում է` իրենց ամենամեծ սխալը կոալիցիայի մեջ լինելն էր, որտեղ առանց իրենց հնարավոր էր լինում որոշումներ կայացնել:
Ինչ վերաբերում է գալիք խորհրդարանի կազմին` Ռուստամյանն ասաց, որ ամեն ինչ անորոշ է, քանի որ անցումային շրջան է ու նոր ԱԺ-ում մի շարք նոր դեմքեր կլինեն և հայտնի չէ, թե ինչ տեմպերով նրանք Հայաստանն առաջ կտանեն:

Upcoming elections not to mean establishment of democracy in Armenia: ARF-D faction head
Obviously the upcoming snap parliamentary elections will take place in the atmosphere of pathos which is favorable for the ruling political force, ARF-D faction head Armen Rustamyan said at a briefing today.
He stressed that on the background of pathos no election frauds will be registered, the authorities will not try to gather votes in other ways as there is no need of it, while at the same time, it does not mean that the elections will be democratic.
“These elections will not serve as a ground for us to assess whether the democratic elections tradition has been established in Armenia. We saw democratic elections in Armenia in 1990-1991 but they did not result in establishment of democracy in Armenia,” he said, adding that the next elections will really show whether democracy has been established or not as that time the current authorities will face the danger of losing the power.
As to ARF-D’s political mistakes during these years, Rustamyan said that he said at an occasion that the ARF-D’s political mistake was making part of coalition where decisions were made without considering their opinion.
As to the staff of the new parliament, Rustamyan said that everything is uncertain due to transition period. “There will be new figures in the NA and it is not clear through what path they will take Armenia,” he said.