Ընտրությունները կանցկացվեն առանց ընտրակեղծիքների, բայց ամենևին չի նշանակում, թե կլինեն ժողովրդավարական. Ռուստամյան
19/11/2018 11:44
Ակնհայտ է, որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան պաթոսի մթնոլորտում, ինչը իշխող քաղաքական ուժի օգտին է, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Նա ընդգծեց, որ այդ պաթոսի ֆոնին չեն լինի ընտրակեղծիքներ, իշխանությունը չի փորձի այլ ճանապարհներով ձայներ հավաքել, որովհետև դրա կարիքը չկա` միևնույն ժամանակ նկատելով, որ դա ամենևին էլ չի նշանակում, թե ընտրությունները կլինեն ժողովրդավարական:
«Մեզ համար այդ ընտրությունները հիմք չեն՝ գնահատելու, թե արդյոք Հայաստանում հաստատվեց ժողովրդավարական ընտրությունների ավանդույթ, թե ոչ: Տեսել ենք, որ մեկ անգամ Հայաստանում`1990-1991 թթ. եղել են ժողովրդավարական ընտրություններ, բայց դա չի բերել ժողովրդավրության: Հաջորդ ընտրությունները նոր արդեն ցույց կտան այն պայմաններում, երբ իշխող ուժը վտանգ ունի իշխանությունը կորցնելու, ընտրությունները ժողովրդավարական են անցկացվելու, թե ոչ», - հավելեց Ռուստամյանը:
Խոսելով այս տարիների ընթացքում Դաշնակցության քաղած դասերի մասին` Ռուստամյանը հիշեցրեց, որ մի առիթով ասել է, հիմա էլ պնդում է` իրենց ամենամեծ սխալը կոալիցիայի մեջ լինելն էր, որտեղ առանց իրենց հնարավոր էր լինում որոշումներ կայացնել:
Ինչ վերաբերում է գալիք խորհրդարանի կազմին` Ռուստամյանն ասաց, որ ամեն ինչ անորոշ է, քանի որ անցումային շրջան է ու նոր ԱԺ-ում մի շարք նոր դեմքեր կլինեն և հայտնի չէ, թե ինչ տեմպերով նրանք Հայաստանն առաջ կտանեն:

Армен Рустамян: Выборы пройдут без фальсификаций, но это не значит, что они будут демократическими
Очевидно, что парламентские выборы пройдут в пафосной атмосфере, что в интересах правящей политической силы, заявил сегодня журналистам руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
Он подчеркнул, что на фоне этого пафоса фальсификаций не будет, власти не будут пытаться обеспечить голоса другими путями, поскольку необходимости в этом нет, при этом отметив, что это вовсе не означает, что выборы будут демократическими.
«Для нас эти выборы не являются основанием для оценки, утвердилась в Армении традиция демократических выборов или нет. Мы видели, что в Армении один раз были демократические выборы в 1990-1991гг., однако это не привело к установлению демократии. Только следующие выборы, когда правящая сила окажется перед опасностью потери власти, покажут, будут ли выборы проведены в демократических условиях», - отметил Армен Рустамян.
Касаясь извлеченных АРФД уроков, Рустамян напомнил, что уже заявлял и сейчас подтверждает, что ошибка партии состояла во вхождении в коалицию, в которой принимались решения без учета мнения АРФД.
Что касается состава будущего парламента, то Армен Рустамян заявил, что все пока неопределенно, поскольку сейчас переходный период, в новом парламенте окажутся новые лица и неизвестно, какими темпами они поведут вперед Армению.