Էներգետիկ շուկայում նոր մոդելի կիրառման արդյունքում հնարավոր է ներմուծել ավելի էժան էլեկտրաէներգիա. Գարեգին Բաղրամյան
21/11/2018 11:33
Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում նախատեսվում է որոշակիորեն բարելավվել գործող էներգետիկ շուկայի մոդելը և մեկ գնորդ-վաճառող մոդելից անցում է կատարավելու ավելի ազատական մոդելի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
«Մինչև 2020-21 թվականը պետք է անցնենք նոր մոդելի։ Շուկայի նոր մոդելը նախատեսելու է արտադրող-մատակարար-սպառող շղթայում փոխադարձ պատասխանատվության մեխանիզմների սահմանում», - ասաց Գ. Բաղրամյանը։
Այսօրվա մոդելում, նրա խոսքով, առաջարկի կամ պահանջարկի ցանկացած շեղման հետևանքով կուտակում է լինում բաշխիչ ցանցերում, իսկ նոր մոդելով ցանկացած օղակ պատասխանատու է լինելու իր առաջացրած խնդիրների համար։
«Նոր շուկայի մոդելի արդյունքում, նախատեսում ենք, որ կունենանք նաև միջսահմանային առևտրի ավելացում, որը հնարավորություն կստեղծի ներմուծել ավելի էժան էլեկտրաէներգիա և ունենալ կամ սակագների որոշակի նվազեցում, կամ եղած սակագնի զսպում», - ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։

В результате внедрения новой модели энергетического рынка можно импортировать более дешевую электроэнергию – Гарегин Баграмян
21/11/2018 12:11
В результате законодательных изменений предусматривается существенно изменить модель действующего энергетического рынка и перейти от модели один покупатель-продавец к более либеральной модели, заявил сегодня журналистам и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян.
«Мы должны перейти к новой модели в период до 2020-2021гг. Новая модель рынка предусматривает установление механизмов взаимной ответственности в цепочке производитель – снабжающий – потребитель», - сказал Г.Баграмян.
По его словам, в сегодняшней модели при любом отклонении предложения или спроса в распределительных сетях возникает накопление, а по новой модели каждое звено будет нести ответственность за созданные им проблемы.
«В результате внедрения новой модели рынка предусматривается также увеличение межграничной торговли, что создаст возможность импортировать более дешевую электроэнергию и иметь или определенное снижение тарифа, или сдерживание действующего тарифа», - сказал и.о. министра.