Ովքե՞ր են ընտրություններին մասնակցող նորահայտ կուսակցությունների ռեյտինգայինները
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ ընտրություններին մասնակցող այսպես կոչված վետերան քաղաքական ուժերի կողքին, ինչպես հայտնի է, հանդես են գալիս նաև նոր ստեղծված կուսակցությունները:
Ընտրություններից առաջ հասցրեց գրանցվել Քաղաքացու որոշում սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը: Նրանց ցուցակում 81 թեկնածու է, իսկ յուրաքանչյուր ընտրատարածքում մինչև տասը թեկնածու է առաջադրվել:
Ցուցակը գլխավորում է տնտեսագետ Սուրեն Սահակյանը, այնուհետև եռյակում է՝ իրավապաշտպան Արտակ Կիրակոսյանը և մանկավարժ Ռուզաննա Տոռոզյանը:
ՔՈ ՍԴԿ-ի ռեյտինգայինները հանրությանը հայտնի անձինք չեն: Նրանց շարքերում կան տնտեսագետներ, քաղաքագետներ, կենսաֆիզիկոսներ, ճարտարագետներ, մարկետոլոգներ:
Այս ընտրությունների հաջորդ նորությունը «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցությունն է, որի 85 հոգուց կազմված ցուցակում հանրությանը հայտնի է միայն քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: Հենց նա էլ գլխավորում է համամասնական ցուցակը: Բացի այդ, այս կուսակցության հետ ընտրապայքարին է մասնակցում նաև ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Հայկ Սանոսյանը, որը խորհրդարան էր անցել Հանրապետական կուսակցության հետ միասին:
Այս կուսակցության ռեյտինգայինների մասնագիտական պատկերը խայտաբղետ է՝ խորհրդարան անցնելու հայտ են ներկայացրել խոհարարից, խոհարարի օգնականից, պահեստապետից մինչև անհատ ձեռնարկատեր:
Մյուս հայտնությունը «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունն է, որը միակ կուսակցությունն է, որի ցուցակը կին է գլխավորում՝ սոցիոլոգ Լուսինե Հարոյանը: Ցուցակն ընդհանուր թվով ունի 84 թեկնածու:
Ռեյտինգային թեկնածուների մեջ հանրությանը հայտնի անձինք չկան: Բոլոր 13 ընտրատարածքներում առաջադրվածների քանակը չի անցնում հինգը: Նրանց մեջ կան իրավապաշտպաններ, մանկավարժներ, տեխնիկներ, գյուղատնտեսներ նաև՝ գործազուրկներ:
«Սասնա ծռեր» կուսակցությունը ևս հասցրեց գրանցվել ընտրություններից առաջ: Կուսակցության հիմնադիրները հանրությանը շատ հայտնի են՝ Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, Հիմնադիր խորհրդարանի նախաձեռնող Ժիրայր Սեֆիլյանն է ու ոստիկանության ՊՊԾ գնդի զինված հարձակման մասնակիցները, որոնք այս պահին ամբաստանյալներ են:
Ընտրատարածքներում այս կուսակցության թեկնածուների թիվը հասնում է մինչև 15-ը: Նրանց շարքերում կան ուսուցիչներ, անհատ ձեռնարկատերեր, դասախոսներ: Գևորգ Սաֆարյանն առաջադրվել է Երևանի թիվ 3 ընտրատարածքում, Արայիկ Խանդոյանի եղբայրը՝ Արարատ Խանդոյանը՝ թիվ 7 ընտրատարածքում: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավման գործով անցնող Արեգ Կյուրեղյանը ռեյտինգային թեկնածու է թիվ 4 ընտրատարածքում, իսկ Արմեն Լամբարյանը՝ թիվ 9 ընտրատարածքում:
Ուշագրավ է, որ համամասնական ցուցակը գլխավորող Վարուժան Ավետիսյանը, ինչպես նաև հաջորդողները՝ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանն ու Գարեգին Չուքասզյանը ռեյտինգային ընտրակարգով չեն առաջադրվել:

Together with the known political forces the new ones are also participating in the December 9 early elections.
Ahead of elections new Citizen’s Decision Social-Democratic party has been created and registered in the Central Electoral Commission submitting list of 81 candidates and nominating up to 10 candidates in each electoral constituency.
The rating candidates are not known to people. Among them are economists, political analysts, architects.
The list is headed by economist Suren Sahakyan, who is followed by advocate Artak Kirakosyan and pedagogue Ruzanna Torozyan.
The other party Christian-Democratic Revival party has submitted list of 85 candidates of which only political analyst Levon Shirinyan is known to the public. Former NA MP, businessman Hayk Sanosyan who previously participated in the elections with Republican party is also nominated by the party.
The rating list of this party includes cookers, store heads, individual entrepreneurs.
The next party is National Progress which is the only one which submitted a list headed by a woman. The list comprises of 84 candidates and is headed by sociologist Lusine Haroyan.
The rating list candidates of the party are not known to public. Among them are pedagogues, advocates, unemployed.
Sasna Tsrer party has also managed to register in the CEC before the elections. The list is headed by Varuzhan Avetisyan, followed by political analyst Stepan Grigoryan and Garegin Chukaszyan. Co-founder of the party Zhirayr Sefilyan failed to be nominated having just got citizenship of Armenia.
The party’s rating list reaches 15, among them pedagogues, lecturers. Deceased hero Arayik Khandoyan’s brother Ararat Khandoyan will be nominated in No 7 constituency. Areg Kyureghyan engaged in police unit seizure criminal case has been nominated in No 4 constituency.