Քաղաքական գործչի կաշին պետք է մի քիչ ավելի հաստ լինի. Պյոտր Սվիտալսկի (Տեսանյութ)
Հեղափոխությունից հետո Հայաստանին հաջողվել է հասնել խոսքի ազատության բարձրագույն մակարդակի՝ ապահովելով խոսքի, արտահայտվելու և հավաքների ազատություն, այսօր «Խոսքի ազատություն. Որտե՞ղ են սահմանները» թեմայով քննարկմանը հայտարարեց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Դիվանագետի խոսքով՝ նման միջոցառում կազմակերպվում է նախընտրական քարոզարշավից առաջ՝ հույս ունենալով դրա ընթացքում նվազագույնի հասցնել ատելության խոսքը։
«Ատելության խոսքը սպանում է ժողովրդավարությունը, բացասական ազդեցություն ունի քաղաքական մշակույթի վրա։ Հույս ունենք, որ այս ընտրությունների արդյունքում ձևավորել այդ քաղաքական մշակույթի բարձրագույն ստանդարտը», - հավելեց ԵՄ դեսպանը։
Դիվանագետը նկատեց, որ ազատ խոսքը պարտադիր չէ, որ լինի քաղաքավարի, մեղմ, այն կարող է լինել կոշտ ու ցավեցնող։ Սակայն, նրա դիտարկմամբ, միևնույն է, դա ունի իր սահմանները։
«Մի բան, որ անհրաժեշտ է սովորել Հայաստանի քաղաքական դաշտին, դա այն է, որ քաղաքական գործչի կաշին մի քիչ ավելի հաստ պետք է լինի, քան սովորական մարդունը», - հավելեց դիվանագետը։

After revolution Armenia has made a big progress in terms of ensuring highest standards of freedom of speech, EU ambassador to Armenia Piotr Świtalski said at the Freedom of Speech: Where are the limits? discussion.
The diplomat said such events are being conducted before election campaign to minimize the hate speech.
“Hate speech kills democracy, kills political culture. We hope to form highest standard of political culture as a result of these elections,” the ambassador said.
He also stressed that the free speech is not necessarily polite, civil it can also be tough and painful. Nevertheless, it has its borders too.
“One thing that the Armenian political field is to learn is that the politicians should have thicker skin than common person,” the diplomat said.