«Իմ քայլը» շարժման հարթակն այսօրվա դրությամբ կատարել է ժողովրդի առաջ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները. Փաշինյան
Այսօրվա մեր երթը մի յուրատեսակ ամփոփումն է այն քայլարշավի, որ մենք միասին սկսեցինք 2018 թվականի մարտի 31-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակից, որը պսակվեց ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ, այսօր Նոր Նորքի 6-րդ զանգվածից երթի մեկնարկի ժամանակ հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Նոր Նորքի փողոցներով Փաշինյանը քայլում է իր թիմի՝ կառավարության անդամների հետ։ Նա բարձրախոսով հայտարարեց, որ «Իմ քայլը» շարժման հարթակը այսօրվա դրությամբ կատարել է ժողովրդի առաջ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները։
«Մենք ձեզ խոստացել էինք, որ եթե դուք ցույց տաք, արտահայտեք ձեր կամքը, որ ուզում եք՝ Հայաստանում տեղի ունենա փոփոխություն, այդ փոփոխությունը տեղի կունենա, և մենք կլինենք դրա երաշխավորը, որ ժողովրդի կամքը կդառնա կոնկրետ քաղաքական իրողություն։ Այդ պարտավորությունը լիարժեք կատարված է», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Հաջորդ խոստումը, որի մասին հիշեց վարչապետի պաշտոնակատարը, ընտրությունների արդյունքները կեղծելն ու ընտրակաշառքներ բաժանելու սովորությունը վերացնելն է։ «ՏԻՄ և Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներով այս պարտավորությունը լիարժեք կատարված է», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նախկին հեղափոխականը հիշեց նաև մենաշնորհների վերացման մասին։ «Այսօր Հայաստանի ոչ մի շուկայում չկա ոչ մի խոչընդոտ և ուրեմն այդ պարտավորությունը լիարժեք կատարված է», - նշեց Փաշինյանը։
Նա հիշեց նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին խոստումը, որը նույնպես, նրա խոսքով, «լիարժեք կատարված է»։
«Այսօր Հայաստանում ամբողջ ծավալով ընթանում է պայքար կոռուպցիայի և կոռուպցիոն երևույթների դեմ։ Այս պայքարը մանդատ ստանալու պարագայում, մեր կառավարությունը անպայման կշարունակվի», - նշեց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը բնակչությանը բարձրախոսով նաև վստահեցրեց, որ այսօր Հայաստանում չկա որևէ անձ, որն արտոնյալ է ու կարող է ասել, որ ինքը այլ անձանցից ունի ավելի լայն արտոնություններ։
Մյուս խոստումը, որը հիշեցրեց Փաշինյանը, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումն է, որը նույնպես, ըստ էության, կկատարվի. Դեկտեմբերի 9-ին ընտրություններ են։
Նկատենք, որ Փաշինյանը նաև խոստացել էր Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը, որը, սակայն, կատարված չէ։ Վարչապետի պաշտոնակատարը երթի ընթացքում այդ հանգամանքը չնշեց։

Движение «Мой шаг» на сегодняшний день выполнило все взятые перед народом обязательства – Никол Пашинян
24/11/2018 12:28
«Сегодняшнее шествие является своеобразным обобщением того шествия, которое мы начали 31 марта 2018 года с площади Вардананц в Гюмри и, который увенчался ненасильственной, бархатной революцией»,- заявил сегодня на стартовавшем в 6-ом массиве Нор Норка шествии и.о. премьер-министра Никол Пашинян.
Никол Пашинян проходит шествием по улицам Нор Норка со своей командой. Он заявил по громкоговорителю, что движение «Мой шаг» на сегодняшний день выполнило все взятые перед народом обязательства.
«Мы вам обещали, что если вы покажете, выразите вашу волю, что хотите, чтобы в Армении произошли изменения, эти изменения произойдут, и мы будем гарантом того, чтобы желание народа стало конкретной политической реальностью. Это обязательство полностью выполнено», - заявил Пашинян.
Следующее обещание, о котором напомнил и.о. премьер-министра, ликвидировать фальсификацию результатов выборов и раздачу предвыборных взяток. «По итогам выборов местного самоуправления и Совета старейшин Еревана это обязательство полностью выполнено», - сказал Никол Пашинян.
Он напомнил также о ликвидации монополий. «Сегодня нет никаких препятствий на каком-либо рынке Армении, и значит, это обязательство полностью выполнено», - отметил Никол Пашинян.
И.о. премьер-министра напомнил также о своем обещании бороться против коррупции, которое, по его словам, «полностью выполнено».
«Сегодня в Армении во всем объеме проводится борьба с коррупцией и коррупционными явлениями. В случае получения мандата наше правительство обязательно продолжит эту борьбу», - отметил он.
И.о. премьер-министра заверил жителей по громкоговорителю в том, что сегодня в Армении нет какого-либо человека, который может быть привилегированным и может сказать, что имеет более широкие привилегии, чем другие люди.
Другое обещание, о котором напомнил Никол Пашинян, – проведение внеочередных парламентских выборов, которое, по сути, будет также выполнено 9 декабря.
Отметим, что Никол Пашинян обещал также изменить Избирательный кодекс Армении, что, однако, не выполнено. И.о. премьер-министра во время шествия не сказал об этом.