Այս խորհրդարանը լինելու է լեգիտիմ, գործելու է երկար և դրա հետ պետք է բոլորը հաշվի նստեն. Փաշինյանն արձագանքում է Սեֆիլյանին (Տեսանյութ)
Հայաստանում բոլորը երկար կյանք կունենան, այդ թվում նաև նոր խորհրդարանը, այսօր երևանյան քայլերթի ժամանակ հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով «Սասնա ծռերի» նախընտրական շտաբի ղեկավար Ժիրայր Սեֆիլյանի հայտարարություններին։
Հիշեցնենք՝ Սեֆիլյանը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունների արդյունքում ձևավորվելիք խորհրդարանը երկար կյանք չի ունենալու՝ ամենաշատը 1.5 -2 տարի հետո նոր ընտրություններ են լինելու։ Որպես պատճառ Սեֆիլյանը նշել էր, որ խոստացված արմատական փոփոխությունները, որոնք պետք է կատարվեին հեղափոխությունից հետո, մինչև այսօր տեղի չեն ունեցել՝ Ընտրական օրենսգիրքը չի բարեփոխվել, Հանրապետական կուսակցության գործունեությունը չի կասեցվել և այլն։
Փաշինյանը, հակառակը, համոզված է, որ նոր խորհրդարանը գործելու է իր ամբողջ ժամկետով՝ 5 տարի։
«Դա ժողովրդի որոշումն է, որևէ մեկը չի կարող ժողովրդի փոխարեն որոշել։ Այս խորհրդարանը լինելու է լեգիտիմ, ժողովրդի վստահության մանդատը ունեցող և դրա հետ պետք է բոլորը հաշվի նստեն, որովհետև այս ընտրությունները լինելու են ազատ, արդար, թափանցիկ», - նշեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային կառույցները արդեն իսկ դրական առաջընթացներ են արձանագրում խոսքի ազատության ոլորտում։

Этот парламент будет легитимным, будет иметь долгую жизнь, и с этим все должны считаться – Никол Пашинян
24/11/2018 14:22
«В Армении все будут иметь долгую жизнь, в том числе и новый парламент», - заявил сегодня во время ереванского шествия и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян, комментируя заявления руководителя предвыборного штаба партии «Сасна црер» Жирайра Сефиляна.
Напомним, Жирайр Сефилян заявил, что сформированный в результате выборов 9 декабря парламент не будет иметь долгой жизни, самое большее через 1.5-2 года будут новые выборы. В качестве причин Жирайр Сефилян отметил обещанные коренные изменения, которые должны были быть выполнены после революции, однако по сей день не сделаны – Избирательный кодекс не реформирован, деятельность Республиканской партии не прекращена и т.д..
Никол Пашинян, напротив, уверен, что новый парламент будет действовать весь срок – 5 лет.
«Это решение народа, кто-либо не может решать за народ. Этот парламент будет легитимным, имеющим мандат доверия народа и с этим все должны считаться, поскольку эти выборы будут свободными, справедливыми и прозрачными», - отметил Пашинян, подчеркнув, что международные структуры уже отмечают позитивный прогресс в сфере свободы слова.