Կառավարության հայտարարած 23 մլն եվրո դրամաշնորհի բանակցությունը սկսել է նախորդ կառավարությունը՝ 2016 թ-ին
26/11/2018 17:29
Կառավարության հերթական նիստին հավանություն տրվեց Հայաստանի Հանրապետության և Վերականգնման վարկերի բանկի միջև Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման ծրագրին 23 միլիոն եվրո գումարի չափով դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Այն կապահովի կենսաբազմազանությամբ հարուստ տարածքներում բնական ռեսուրսների պահպանությունն ու կայուն օգտագործումը», - ծրագիրը ներկայացնելիս ասաց բնապահպանության նախարարի պաշտոնակատար Էրիկ Գրիգորյանը։
23 միլիոն եվրո դրամաշնորհի համար, սակայն, բանակցությունները վարել էր նախորդ կառավարությունը։
Ավելի մանրամասն տեղեկությունների համար Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցեց բնապհպանության նախկին նախարար Արծվիկ Մինասյանի հետ։
- Պարո՛ն Մինասյան, տեղյա՞կ եք, թե որ կազմակերպությունն է տրամադրել դրամաշնորհը։
- Տեղյակ եմ, քանի որ բնապահապնության նախարարի պաշտոնում աշխատելիս ի պաշտոնե եղել եմ ներգրավված այդ դրամաշնորհային ծրագրի մշակման, քննարկումների և բանակցությունների վարման գործընթացում և եղել եմ գործընթացի հիմնական քաղաքական պատասխանատուն, իսկ ծրագրի մասնագիտական հարցերի պատասխանատվությունը այն ժամանակ հանձնարարել եմ իմ առաջին տեղակալին՝ ներկայիս բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանին: Դրամաշնորհը տրամադրվել է Հայ-Գերմանական ֆինանսական համագործակցության շրջանակներում՝ Գերմանիայի կառավարության կողմից, իսկ ֆինանսավորումը կիրականացվի գերմանական KfW Վերականգնման վարկերի բանկի միջոցով:
- Ի՞նչ նպատակով։
- Հիմնական, առանցքային երկու՝ այն է կենսաբազմազանության պահպանության և տեղական, համայնքային զարգացման նպատակներ է հետապնդում ծրագիրը: Այդ նպատակներին հասնելու համար նախատեսվել են էական ներդրումներ պահպանվող տարածքների, բնական ռեսուրսների, անտառային ոլորտի, էկոտուրիզմի զարգացումն ապահովող ներդրումներ, ինչպես նաև այդ տարածքներին հարակից համայնքներում սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը նպատակաուղղված ներդրումներ: Այդ ներդրումների իրականացման հստակ ծրագրային գործողությունները կմշակվեն արդեն ծրագրի իրականացման փուլում:
- Իսկ տեղյա՞կ եք՝ ո՞վ է բաշխելու այդ գումարը։
- Գումարների բաշխում ձևակերպումը փոքր ինչ այլ կերպ եթե ձևակերպենք, դա ծրագրի իրականացումն է՝ ծրագրային բոլոր գործողությունների պլանավորման, բյուջետավորման, ֆինանսական մեխանիզմների մշակման, մրցույթների անցկացման, պայմանագրերի կնքման, գործողությունների իրականացման և հաշվետվողականության ապահովման գործընթացներով: Ծրագրի իրականացման պատասխանատու կառույցը բնապահպանության նախարարությունն է, իսկ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հանդես կգա ՀՀ կառավարության անունից որպես դրամաշնորհի ստացող:
- Պարոն Մինասյան, ո՞ր թվականին և ո՞վ է սկսել բանակցությունն այս դրամաշնորհի համար։
- Այս դրամաշնորհի բանակցությունները սկսվել են դեռևս 2016թ-ից և այդ քննարկումները ակտիվացել են 2017-2018թթ-ին: Դրամաշնորհի վերաբերյալ առարկայական բանակցությունները տարվել են ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից: Այսինքն, սա այդ գերատեսչության գործառույթներից բխող գործընթաց է եղել և անձնավորել որևէ պաշտոնյայով կամ հարցադրում անել թե ով է սկսել բանակցությունները, այդքան էլ ճիշտ մոտեցում չէ: Դա թիմային աշխատանքի և համատեղ ջանքերի արդյունք է, իսկ ես պատիվ եմ ունեցել այդ ժամանակահատվածում ղեկավարելու և համակարգելու այդ թիմի աշխատանքը՝ ի պաշտոնե լինելով Բնապահպանության նախարար: Ակնհայտ է, որ նման ծավալի ծրագրերի նախապատրաստման, պլանավորման, ծրագրային ուղղությունների որոշման և ի վերջո դրամաշնորհի տրամադրման որոշման կայացման հարցերը դրանք օրերի կամ ամիսների հարց չեն, այլ տարիների: Կոնկրետ այս դրամաշնորհային ծրագիրը ինչպես արդեն նշեցի վերևում, նախապատրաստվում էր արդեն 3 տարի:
Ի դեպ, այս դրամաշնորհի տրամադրման որոշման կայացման հարցում էական նշանակություն է ունեցել նույն դոնորի ֆինանսավորմամբ և բնապահպանության նախարարության կողմից ներկայումս ընթացող մեկ այլ՝ «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան» դրամաշնորհային ծրագրի հաջող ֆինանսական մեկնարկը և իրականացումը, որը մեզ հաջողվեց ապահովել 2017-2018թթ ժամանակահատվածում: Այս ընթացիկ ծրագիրը իր տեսակով, կառուցվածքով և իրականացման մեխանիզմներով կարելի է ասել, որ հանդիսանում է նոր պլանավորվող ծրագրի նախատիպը, սակայն ֆինանսական ծավալներով ավելի փոքր է և ունի սահմանափակ թիրախային տարածք, որը ՀՀ Սյունիքի մարզն է, հիմնականում մարզի հարավային հատվածը: Անգամ սկզբնական բանակցային փուլում այս նոր դրամաշնորհային ծրագիրը աշխատանքային քննարկումներում մենք անվանում էինք «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան-2» կամ «Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր-Հայաստան»-ի 2-րդ փուլ:
Մի խոսքով, շատ ուրախ եմ այս վերջին զարգացումներով, հաջողություն եմ մաղթում իմ բոլոր նախկին գործընկերներին և հպարտ եմ, որ ի պաշտոնե պատիվ եմ ունեցել իմ համեստ ներդրումն ունենալ այդ ծրագրի պլանավորման և դրամաշնորհի տրամադրման դոնորի որոշման կայացման հարցում:

Переговоры для получения объявленного новым правительством гранта в размере 23 млн. евро начались еще в 2016 году прежним правительством
На очередном заседании правительства Армении одобрено предложение о подписании между Республикой Арменией и Германским Банком Развития грантового соглашения в размере 23 млн. евро для программы стабильного местного развития и сохранения биоразнообразия в Армении.
«Это обеспечит сохранение биомногообразия и стабильного использования природных ресурсов», - заявил и.о. министра охраны природы Эрик Григорян, представляя программу.
Однако переговоры для получения гранта в размере 23 млн. евро начались еще во время прежнего правительства.
Для более подробной информации корреспондент Aysor.am провел беседу с бывшим министром здравоохранения Армении Арцвиком Минасяном.
- Господин Минасян, Вы знаете, какая организация предоставила грант?
- Да знаю, поскольку во время работы министром охраны природы был вовлечен в разработку, обсуждение и процесс переговоров по этой грантовой программе и был основным политическим ответственным за этот процесс, а ответственность за профессиональные вопросы программы поручил тогдашнему своему первому заместителю, нынешнему министру охраны природы Эрику Григоряну. Грант предоставлен в рамках Армяно-германского финансового сотрудничества, а финансирование осуществит немецкий государственный банк KfW.
- С какой целью?
- Программа преследует две основные ключевые цели – сохранение биомногообразия и развитие общин. Для достижения этих целей предусмотрены существенные инвестиции в охраняемые территории, в сферу природных ресурсов, лесного хозяйства, инвестиции обеспечивающие развитие эко-туризма, а также целенаправленные инвестиции для обеспечения социально-экономического развития прилегающих к этим территориям общин. Четкие программные действия осуществления этих инвестиций будут разработаны на этапе реализации программы.
- А Вы знаете, как распределятся эти суммы?
- Если сформулировать распределение сумм немного иначе, то это реализация программы – планирование всех программных положений, бюджетирование, разработки финансовых механизмов, проведение конкурсов, заключение договоров, с процессом выполнения действий и обеспечения отчетности. Ответственная за реализацию программы структура – министерство охраны природы – выступит от имени правительство как получатель грант.
- Господин Минасян, в каком году и кто начал переговоры для получения гранта?
- Переговоры по этому гранту начались в еще с 2016 года и эти обсуждения активизировались в 2017-2018гг. Предметные переговоры по гранту велись министерством охраны природы. То есть, это процесс, вытекающий из функций этого ведомства, и обуславливать личностью какого-либо должностного лица или спрашивать, кто начал переговоры, не очень правильный подход.
Это командная работа и результат совместных усилий, а я имел честь в этот период руководить и координировать работу этой команды, занимая должность министра охраны природы. Очевидно, что планирование, подготовка, определение программных направлений и, наконец, принятие решения о предоставлении гранта подобного объема не являются не вопросами одного дня или месяцев, а годов. Конкретно эта грантовая программа, как уже отметил, подготавливалась уже три года.
Кстати, в вопросе принятия решения о предоставлении этого гранта существенное значение имела осуществляемая сейчас министерством охраны природы при финансировании этого же донора и другая грантовая программа – «Программа содействия охраняемым территориям – Армения», успешный финансовый старт и реализацию которой нам удалось обеспечить в период 2017-2018гг. Эта текущая программа, можно сказать, по своей форме, структуре и механизмам реализации является прототипом новой запланированной программы, однако меньше по объемам финансирования и имеет ограниченную целевую территорию – Сюникскую область, в основном южные районы. Даже на начальном переговорном этапе мы называли ее «Программой содействия охраняемым территориям – Армения-2» или второй этап «Программы содействия охраняемым территориям – Армения».
Одним словом, очень рад последними развитиями, желаю успехов всем бывшим коллегам и горд, что имел честь внести свой скромный вклад в планирование этой программы и в вопрос принятия решения донора о предоставлении гранта.