Օլիգարխիան մասնակցում է ընտրություններին, ԸՕ-ն չի բարեփոխվել. «Ազգային առաջընթացի» թեկնածուն սրբագրում է Փաշինյանի հայտարարությունները
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցության համամասնական ցուցակը կին է գլխավորում՝ Լուսինե Հարոյանը։ Նա տուրիզմի ոլորտից է մուտք գործում քաղաքականություն։ Ասում է՝ եղել է գրեթե բոլոր քաղաքացիական պայքարներում, և «Մենք ենք տերը մեր երկրի» շարժման հիման վրա էլ մի խումբ համակիրներով ստեղծել են «Ազգային առաջընթացը»։
Ապրիլին իշխանափոխությունը, այնուհետև նոր իշխանությունների կողմից Ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու հայտարարությունները նոր հնարավորությունների հույսեր են տվել նորաստեղծ կուսակցությանը, և նրանք որոշել են փորձել։
«Մինչև հիմա քաղաքական գործընթացներին, ընտրություններին մասնակցելն անիմաստ ենք համարել, այժմ, սակայն, կարծում ենք, որ լիարժեք գործունեության համար բացառիկ հնարավորություններ են ստեղծվել։ Մեր նպատակը միայն մասնակցելը չէ։ Կուսակցությունը շարունակելու է իր գործունեությունը նաև ընտրություններից հետո», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Լուսինե Հարոյանը։
Ընտրական օրենսգիրքը չի բարեփոխվել, ռեյտինգային համակարգը գործում է, ինչը նորաստեղծ կուսակցության համար որոշ անհարմարություններ ստեղծում է։ Այն, որ Ընտրական օրենսգիրքը չփոխվեց, Հարոյանն այդ հարցում տեսնում է նաև իշխանությունների մեղքի բաժինը։
«Հիշո՞ւմ եք՝ ինչ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 2-ին. խորհրդարան բերվեց մի օրինագիծ, որը առաջացրեց Փաշինյանի դժգոհությունը, և նա մի քանի րոպեում կարողացավ իր շուրջը հավաքել մի քանի հազար մարդու։ Փաշինյանի այդ կտրուկ արձագանքը հոկտեմբերի 2-ի օրենքին ու զարմանալի լռությունը Ընտրական օրենսգրքի տապալման ժամանակ, շատ տարօրինակ էր։ Միգուցե հնարավոր էր ինչ-որ քայլերի դիմել, որպեսզի երկրորդ փորձից այդ օրենքն ընդունվեր», - նկատեց կին քաղաքական գործիչը։
Իմ քայլը դաշիքնի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունները, թե ապրիլյան իշխանափոխությունից հետո անխտիր բոլոր խոստումները կատարվել են, Լուսինե Հարոյանը մեղմ ասած անընդունելի է համարում և սրբագրում է՝ օլիգարխիան մասնակցում է ընտրություններին, իսկ Ընտրական օրենսգիրքը չի փոխվել։
«Փաշինյանը նաև ասում էր, որ օլիգարխները պետք է հեռու մնան քաղաքականությունից, բայց, ինչպես տեսնում ենք, այդպես չեղավ՝ օլիգարխը դարձավ սեփականատեր, ավելին՝ ստորագրվեց հուշագիր: Այնպես, որ մենք գտնում ենք, որ շատ առաջնահերթ հարցեր չեն կատարվել: Մենք կուզեինք, որ տարօրինակ նշանակումներ չլինեն, ինչպես Հունան Պողոսյանի դեպքում եղավ: Հեղափոխության արժեքների ցանկացած խմբագրում մեզ համար ընդունելի չէ», - հավելեց Հարոյանը՝ օլիգարխ ասելով ակնարկելով ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին։
Դիտարկմանը, թե Ծառուկյանի թիմում պնդում են, որ նա օլիգարխ չէ, Հարոյանը արձագանքեց. «Օլիգարխիան այն համակարգն է, երբ որևէ մեկը իր ֆինանսական հսկայական միջոցները օգտագործում է պետական կառավարման լծակներում տեղ ունենալու համար և պետական կառավարման լծակներն օգտագործում է իր բիզնես շահերին: Կոնկրետ ԲՀԿ-ի 1-ին համարը Գագիկ Ծառուկյանն է։ Նրանք երկրորդ ուժն էին ԱԺ-ում, դա նշանակում է, որ ԱԺ-ում օրինագծերն ընդունելիս առաջնորդվում են կուսակցական, կլանային շահերով: Սա տիպիկ օլիգարխիա է: Դուք ընտրություններից առաջ բաժանում եք կրթաթոշակ: Սա օլիգարխիկ երևույթ է»:

The list of the National Progress is headed by a woman, Lusine Haroyan who enters politics from the tourism sphere.
Speaking to Aysor.am, Haroyan said she was engaged in all the civil fights and their party has been created on the basis of We are the Owners of our Country movement.
She said the change of power, the statements on amending Electoral Code have inspired hopes to the newly created party and they decided to try their strength.
“Till now we considered it useless to participate in the political processes, but now we think exclusive opportunities have been created. Our goal is not participation only. The party will continue its activity after the elections as well,” Haroyan told Aysor.am.
She though said that the unchanged Electoral Code and the rating system create some inconveniences for the party.
She said the authorities could have done more for the adoption of the amended code and described Pashinyan’s silence during its failure as “strange”.
Haroyan also did not agree with the acting PM’s statements as if all the promises given to people have been kept. “These statements are unacceptable as oligarchy still participates in the elections and the Electoral Code has not been changed,” she said.
“Pashinyan was also claiming that the oligarchs must stay away from politics but as we see now, it is not so, an oligarch has been renamed into property owner and memorandum was even signed. We would also like to avoid suspicious appointments like in case of Hunan Poghosyan,” Haroyan said.
As to the observation that Tsarukyan's team insists that their party leader is not oligarch, Haroyan said, “Oligarchy is a system when a person uses his huge financial means for having place in state governance levers and use this levers in favor of his business. PAP’s No 1 in the list is Gagik Tsarukyan. They were the second force in the NA. It means that while adopting bills they were guided by narrow party interests. It is a clear oligarchy. You are distributing scholarships before the elections, it is an oligarchic phenomenon,” she said.