Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցում է իր բողոքի քննությանը
2008-ի փետրվարի 23-ից մարտի 1-ը ռազմական դրություն հայտարարված չի եղել, մինչդեռ այդ փաստը ՀՔԾ-ի մեղադրանքի մեջ կենտրոնական դեր է խաղում, այսօր Վերաքննիչ դատարանում վերաքննիչ բողոքի քննությունից առաջ լրագրողներին հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Ռազմական դրության որևէ կոմպոնենտ այդ օրերին գոյություն չի ունեցել։ Ռազմական դրություն իրականում չկար և չէր կարող լինել», - ասաց Ալումյանը։
Մեղադրանքի մեջ նաև նշվում է, որ մարտիմեկյան ցույցը եղել է խաղաղ ու անզեն, մինչդեռ, ըստ Ալումյանի, իրենք վկայակոչել են բազմաթիվ դատական ակտեր, որոնցում «հստակ նշված է եղել, որ այս կամ այն մասնակիցը կատարել է այս կամ այն գործողությունը, կիրառել զենք»։
«Պետությունն իր անունից կայացված դատական ակտը չի կարող դնել կասկածի տակ։ Այստեղ փաստորեն ուժի մեջ մտած դատական վճիռը դրել է կասկածի տակ», - հավելեց Ալումյանը։
Նա ասաց, որ դատարանում ներկայացնելու են իրենց դիրքորոշումը և որևէ սպասելիքի մասին չեն կարող հայտնել։

No military situation was declared from February 23 till March 1, 2008, second president Robert Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan stated today before the court hearing. He said this circumstance plays a core role in the accusation of the Special Investigation Service.
“No element of military situations existed those days. There was no military situation and could not have been,” Alumyan stated.
According to the charges, March 1 rally was peaceful, without usage of any weapon, while, Alumyan says they have a number of judicial acts which “clearly fixed that this or that participant of the rally committed this or that action, used weapon.”