«Ռոսատոմը» Հայաստանին կարող է առաջարկել հեռանկարային և հետաքրքիր մշակումներ. Ռուսաստանի դեսպան
«Ռոսատոմը» Հայաստանին կարող է առաջարկել հեռանկարային և հետաքրքիր մշակումներ, որոնք կարող են համապատասխանել էլեկտրաէներգիայի կարիքների առանձնահատկություններին, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նրա խոսքով՝ ատոմային էներգիան Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության ռազմավարական ուղղություններից է:
«Մեծամորի ԱԷԿ-ի կյանքը երկարաձգելու նպատակով մինչև 2026 թվականն իրականացվում է ծրագիր: Չեմ բացառում, որ որոշակի փուլում կարող է հարց առաջանալ հետագա երկարաձգման վերաբերյալ: Բայց սա պահանջում է լուրջ, հանգամանալից և մանրամասն վերլուծություն` կայանի անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասել է Ս.Կոպիրկինը:
Նա նաև հայտնել է, որ քննարկվում է Մեծամորի ԱԷԿ-ի աշխատանքի ժամկետի ավարտից հետո ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հեռանկարներն ուսումնասիրելու համար հայ-ռուսական աշխատանքային խումբ ստեղծելու հարցը:

Rosatom may offer Armenia promising and interesting solutions that may correspond to the peculiarities of the country’s electricity needs, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin told the reporters today.
He said Armenian-Russian cooperation in nuclear energy sector is one of the strategically significant cooperation directions between the two countries.
“A project is being carried out to prolong the life of the Metsamor nuclear power plant till 2026. I do not exclude that in a certain phase issue of further prolongation of plant’s activity may raise. But it demands serious, thorough analyses for ensuring the security of the plant,” Kopirkin said.
He also said that issue on creation of Armenian-Russian task group for studying the prospects of cooperation in the nuclear power sector after the end of operation of Metsamor plant is being discussed.