Քանի դեռ Տիգրան Ավինյանը բանտախցում չէ, թող վարչապետի մտքով չանցնի խոսել կոռուպցիայի մասին. Շահնազարյան
27/11/2018 11:46
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Դավիթ Շահնազարյանը կարծում է, որ նոր կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում ոչինչ չի արել:
«Քանի դեռ առաջին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը բանտախցում չէ, թող վարչապետի մտքով չանցնի խոսի կոռուպցիայի մասին», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա:
ՀՀԿ պատգամավորության թեկնածուն ընդգծեց, թե որևէ իրական քայլ կոռուպցիայի դեմ չի կատարվել:
«Ընդամենը պրոպագանդա է», - ասաց նա:
Հիշեցնենք՝ Տիգրան Ավինյանի ստեղծած ու չրի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը 2018-ին հայտ է ներկայացրել և 35 հազար դոլար դրամաշնորհ ստացել գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամից:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով խնդրին, որ Տիգրան Ավինյանի հիմնադրած «Իրիգեյթ» ընկերությունը չրի արտադրությունը զարգացնելու համար 35 հազար դոլար դրամաշնորհ է ստացել գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամից, ասել էր, որ «չնայած ունեմ բացատրություններ, բայց հանձնարարել եմ ուսումնասիրել, ուսումնասիրության արդյունքներով իմ եզրակացությունը կանեմ»։
Իսկ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը լրագրողներին ասել էր, որ գործընթացը սկսվել էր փետրվարից, երբ Տ.Ավինյանը կառավարության անդամ չէր:
«Գործընթացի փուլերի գերազանցապես բոլոր մասերը գրեթե անցած եղել են նախքան իր փոխվարչապետ նշանակվելը: Եվ զուտ գրանտի տրամադրման պահը համընկել է պարոն փոխվարչապետի նշանակման հետ», - ասել էր Գ.Գևորգյանը:

Пока Тигран Авинян не в тюремной камере, пусть премьер даже не пытается говорить о коррупции – Давид Шахназарян
27/11/2018 13:32
Бывший директор Службы национальной безопасности Давид Шахназарян считает, что новое правительство ничего не сделало в борьбе с коррупцией.
«Пока вице-премьер Тигран Авинян не в тюремной камере, пусть премьер-министр даже не пытается говорить о коррупции», - заявил сегодня журналистам Давид Шахназарян.
Кандидат в депутаты по списку Республиканской партии подчеркнул, что какого-либо реального шага в борьбе с коррупцией не сделано.
«Это всего лишь пропаганда», - сказал он.
Напомним, созданная Тиграном Авиняном компания, занимающаяся производством цукатов, представила в 2018 году заявку и получила грант в размере 35 тысяч долларов от Фонда развития сельского хозяйства.
Ранее и.о. премьер-министра Никол Пашинян, касаясь информации о том, что учрежденная Тиграном Авиняном компания «Иригейт» для развития производства цукатов получила грант в размере  35 тысяч долларов от Фонда развития сельского хозяйства, заявил: «Я поручил изучить материалы дела и по результатам исследования
сделаю свои выводы, хотя у меня есть тому свои объяснения».
А и.о. министра сельского хозяйства Гегам Геворкян заявил журналистам, что этот процесс начался с февраля, когда Тигран Авинян не был членом правительства.
«Он почти прошел большую часть этапов этого процесса до назначения вице-премьером. И просто момент конфиденциального предоставления гранта совпал с его назначением г вице-премьером», - сказал Г.Геворкян.