Ադրբեջանում պահվող հայ գերի Արսեն Բաղդասարյանն, ըստ ադրբեջանական կողմի, նամակով դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին
27/11/2018 12:30
Ադրբեջանում 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված հայ գերի Արսեն Բաղդասարյանն, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները նամակը մեկնաբանում են երկու կողմերի գերիներին «բոլորին բոլորի» հետ փոխանակելու սկզբունքի կոնտեքստում։
Ըստ տարածված նամակի, որն իբրև թե Արսեն Բաղդասարյանը փոխանցել է Ադրբեջանի ռազմագերիների ու պատանդների հարցերով պետական հանձանժողովին, հայ գերին խնդրում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին հարցը լուծել մարդասիրության շրջանակներում.
«Հարգելի պարոն վարչապետ, ես Արսեն Էդուարդի Բաղդասարյանն եմ, ծնվել եմ 1994թ. ապրիլի 23-ին։ Հնարավոր է, իմ այս դիմումը ոչ այնքան ստանդարտ թվա ձեզ, բայց, մարդուն, ով անելանելի իրավիճակում է, սեփական փրկության համար բռնվում է յուրաքանչյուր հնարավորությունից։
Ես ակնկալում եմ մարդասիրություն ինչպես Ձեր, այնպես էլ այն մարդկանց կողմից, ում խնդրելու եմ թղթի վրա արտահայատած իմ հոգու այս ճիչը հասանելի դարձնել։
Երկու երկրների մտավորականություն, համարձակվում եմ ձեզ դիմել՝ մատնանշելով այն փաստը, որ ուղղիչ հիմնարկներում մարդիկ են, ովքեր տառապում են հարազատներից ու բերակամներից բաժանված լինելու պատճառով։
Ցանկանում էի խնդրել Ձեզ՝ անկախ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունից, կարճ ժամանակում ձեռնարկել լուրջ քայլեր սեփական ժողովրդի ազատության ու փրկության համար», - ըստ հրապարակված նամակի, գրել է Արսեն Բաղդասարյանը։
Ադրբեջանական կողմի տարածված նամակում հայ գերին, իբրև թե, նշել է, որ լինելով համանման իրավիճակում հասկանում է, թե ինչ են ապրում ադրբեջանցիները Հայաստանում։
Նամակը ստորագրված է ու մակագրված նոյեմբերի 6, 2018թ. ամսաթվով։
Հիշեցնենք, որ Արսեն Բաղդասարյանն Ադրբեջանում է հայտնվել 2014թ. դեկտեմբերին։ Նա Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ է։ Ադրբեջանում ներկայացվել է որպես դիվերսանտ ու դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Հայ ու ադրբեջանցի գերիներին «բոլորին բոլորի» հետ սկզբունքով փոխանակելու առաջարկը սկսեց շրջանառվել 2018թ. նոյեմբերին։
«Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ին իր աղբյուրը հայտնել էր, որ Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է փոխանակել երկու կողմում պահվող գերիներին ու ձերբակալվածներին՝ «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով։
«Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը» նշել էր, որ Ադրբեջանում պահվում է ՀՀ 3 քաղաքացի՝ Արսեն Բաղդասարյանը, Կարեն Ղազարյանը և Զավեն Կարապետյանը։
Հայկական կողմում պահվում են ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը, ովքեր 2014թ. հուլիսին ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, լրտեսության, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու և սպանության համար նույն տարվա դեկտեմբերի 29-ին ԼՂՀ Ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարվա ազատազրկման:
«Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը» նշում է, որ հայկական կողմում է ևս մեկ Ադրբեջանի քաղաքացի՝ Էլնուր Հուսեյնզադեն։
Նշենք, որ հրապարակումից հետո Ստեփանակերտը «շանտաժ» էր որակել այս առաջարկը, քանի որ «հանցագործություն, ահաբեկչություն կատարած ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովին ու Շահբազ Գուլիևին ո՛չ բարոյապես, ո՛չ իրավական տեսանկյունից չի կարելի նույն հարթության մեջ դիտարկել պատահաբար Ադրբեջանում հայտնված ՀՀ քաղաքացիների հետ»։
«Ինչպե՞ս կարելի է ահաբեկչին, մարդասպանին փոխանակել անմեղ մարդու հետ։ Սա բարոյական կողմն է, իսկ իրավական տեսանկյունից այդ մարդիկ մարդասպաններ են, որոնք դատապարտվել են հանցանք կատարելու համար և փոխանակե՞լ անմեղ մարդկանց հետ, ում Ադրբեջանը պարտավոր է բաց թողնել...Սա ոչ թե առաջարկություն է, այլ՝ պարզապես շանտաժ»,- Aysor.am-ին ասել էր ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը։

Армянский пленник Арсен Багдасарян направил обращение Николу Пашиняну из Азербайджана - бакинские СМИ
По информации азербайджанских СМИ, находящийся в азербайджанском плену гражданин Нагорно-Карабахской Республики Арсен Багдасарян направил обращение и.о. премьер-министра Армении Николу Пашиняну.
Азербайджанские СМИ интерпретируют это письмо в контексте обмена заложников с обеих сторон по принципу «всех на всех».
Согласно распространенному письму, которое Арсен Багдасарян, по утверждению азербайджанской стороны, передал в Госкомиссию по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших Азербайджана, он просит премьер-министра Армении решить эту проблему в рамках человеколюбия.
«Уважаемый господин премьер-министр, позвольте представиться. Я, Арсен Эдуардович Багдасарян, родился 23 апреля 1994 года. Возможно, мое обращение к вам покажется не совсем стандартным, но человеку, находящемуся в безвыходном положении, свойственно цепляться за соломинку во спасения своей души.
Рассчитываю на человеколюбие как с Вашей стороны, также со стороны лиц, которых буду просить довести крик души изложенное на бумаги.
Уважаемая интеллигенция двух республик, беру на себя смелость обратиться, взяв во внимание факт того, что в исправительных учреждениях находятся люди, страдающие от разлуки с родными и близкими.
Хотел бы просить вас, несмотря на отсутствие дипломатических отношений в кратчайшие сроки предпринять серьезные шаги во спасения и освобождения своего народа»,- говорится в тексте письма, которое якобы написал Арсен Багдасарян.
По утверждению азербайджанских СМИ, он якобы отметил также, что находясь в схожей ситуации «представляет, как себя чувствуют азербайджанцы, находящиеся в Армении».
Письмо подписано и датировано 6-ым ноября, 2018-ого года.
Арсен Багдасарян находится в азербайджанском плену с 26 декабря 2014 года.
Изначально Минобороны Азербайджана заявило, что А.Багдасарян - диверсант, потом было заявлено, что он добровольно перешел границу, и выразил желание быть переданным третьей стране.
Позднее Минобороны вновь заявило, что А.Багдасарян диверсант, и было заведено соответствующее уголовное дело. Он был приговорён к 15 годам лишения свободы.
Напомним, что предложение обмена пленных по принципу «всех на всех» было оглашено в ноябре этого года.
Агентство «Интерфакс-Азербайджан», ссылаясь на осведомленный источник, сообщило, что Азербайджан предложил Армении произвести обмен пленными и задержанными двумя сторонами лиц по принципу «всех на всех».
Агентство отмечало, что в Азербайджане находятся трое граждан Армении: Арсен Багдасарян, Карен Казарян и Завен Карапетян. Официальный Баку считает их диверсантами и военными преступниками.
В заключение у армянской стороны находятся диверсанты – граждане Азербайджана Шахбаз Гулиев и Дильгам Аскеров.
Суд Нагорного Карабаха приговорил Д.Аскерова к пожизненному заключению, а Ш.Гулиева - к 22 годам лишения свободы.
«Интерфакс-Азербайджан» сообщал так же, что у армянской стороны находится еще один гражданин Азербайджана - Эльнур Гусейнзаде.
Официальный Степанакерт оценил подобный принцип обмена как «шантаж».
«Если речь идет о Гулиеве и Аскерове, то они – преступники и убийцы, а находящиеся на азербайджанской стороне люди – невинные гражданские лица, которых Азербайджан обязан освободить в соответствии с международными нормами. Как можно убийцу, террориста сравнивать с невинным человеком. Конечно, невозможно рассматривать это на одной плоскости», - сказал корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
Тем временем и.о. министра обороны Армении Давид Тоноян заявлял, что с Азербайджанской стороны официального предложения обмена пленными не поступало.