«Ռոսատոմը» Հայաստանին կարող է առաջարկել հեռանկարային և հետաքրքիր մշակումներ. Ռուսաստանի դեսպան
«Ռոսատոմը» Հայաստանին կարող է առաջարկել հեռանկարային և հետաքրքիր մշակումներ, որոնք կարող են համապատասխանել էլեկտրաէներգիայի կարիքների առանձնահատկություններին, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նրա խոսքով՝ ատոմային էներգիան Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության ռազմավարական ուղղություններից է:
«Մեծամորի ԱԷԿ-ի կյանքը երկարաձգելու նպատակով մինչև 2026 թվականն իրականացվում է ծրագիր: Չեմ բացառում, որ որոշակի փուլում կարող է հարց առաջանալ հետագա երկարաձգման վերաբերյալ: Բայց սա պահանջում է լուրջ, հանգամանալից և մանրամասն վերլուծություն` կայանի անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասել է Ս.Կոպիրկինը:
Նա նաև հայտնել է, որ քննարկվում է Մեծամորի ԱԷԿ-ի աշխատանքի ժամկետի ավարտից հետո ատոմային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հեռանկարներն ուսումնասիրելու համար հայ-ռուսական աշխատանքային խումբ ստեղծելու հարցը:

Росатом может предложить Армении перспективные и интересные разработки – посол России
Росатом может предложить Армении перспективные и интересные разработки, которые могли бы соответствовать специфике ее потребностей в электроэнергии, заявил сегодня журналистам посол России в Армении Сергей Копыркин.
По его словам, атомная энергетика является одним из стратегических направлений сотрудничества между Арменией и Россией.
«Сейчас реализуется проект по продлению срока работы Мецаморской АЭС до 2026 года. Не исключаю, что на каком-то этапе может стать вопрос и о дальнейшем продлении. Но это требует серьезного, обстоятельного и тщательного анализа на предмет обеспечения безопасности станции», - сказал С.Копыркин.
Он также сообщил, что обсуждается вопрос о создании армяно-российской рабочей группы по изучению перспектив сотрудничества в сфере атомной энергетики на период после завершения работы Мецаморской АЭС.