ՀՀ-ում անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը կրում են շարունակական բնույթ, մտահոգիչ է ոստիկանությունում տիրող իրավիճակը. Իշխանյան
28/11/2018 11:43
Ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային կառույցների կողմից իրականացված հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգման դեպքերը կրում են շարունակական բնույթ, Խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում ՄԻՊ 10-ամյա գործունեությանը նվիրված միջազգային համաժողովին հայտարարեց «Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ-ի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը։
«Հատկապես միշտ մտահոգիչ է եղել ոստիկանությունում տիրող իրավիճակը։ Ոստիկանությունում տեղի ունեցող վատ վերաբերմունքի և խոշտանգումների մասին որպես կանոն հասարակությունը տեղեկանում էր, երբ դեպքը ունենում էր ողբերգական ավարտ և բռնության ենթարկվածները լինում էին քաղաքական ակտիվիստներ, ովքեր դրա մասին բարձրաձայնում էին», - հայտարարեց Ավետիք Իշխանյանը։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ որպես կանոն նման դեպքերում քրեական գործեր կամ չէին հարուցվում, կամ հարուցվում ու կարճվում էին։
Իրավիճակն, ըստ Ավետիս Իշխանյանին, փոխվել է 2001 թվականից հետո, երբ ՀՀ-ն անդամակցել է Եվրոպական խորհրդին։

Cases of inhuman attitude, tortures continuously registered in Armenia: advocate
Researches of both local and international organizations reveal continuous inhuman attitude and torture cases in Armenia, chairman of Armenian Helsinki Committee NGO Avetik Ishkhanyan said at the conference dedicated to the 10th anniversary of activity of the Human Rights Defender in the Torture Prevention Sphere launched in Yerevan today.
“The situation is rather worrying in police. The cases of bad attitude, tortures are being revealed there after the cases have tragic end or the victims are activists who voice about it,” Ishkhanyan said.
The advocate said usually no criminal cases are being launched or they are being filed and immediately suspended.
Ishkhanyan said the situation changed after 2001 when Armenia became member of the Council of Europe. “But I would like to note with regret that no serious changes have taken place even after it,” Ishkhanyan said.