Իրենք շատ լավ են պատրաստված եղել, ցավոք, հետքեր չեն թողել. Վանեցյանն՝ իրեն և ՀՔԾ պետին գաղտնալսելու մասին
28/11/2018 12:36
Մարդիկ, ովքեր արել են այդ գործը, ի սկզբանե իմացել են, որ ԱԱԾ-ն և ողջ իրավական համակարգը ջանք ու եռանդ չի խնայելու այդ գործը բացահայտելու համար, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն՝ անդրադառնալով իր և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանին գաղտնալելու դեպքին։
«Իրենք շատ լավ են պատրաստված եղել և, ցավոք, հետքեր չեն թողել, որով կարող ենք մեղադրանքներ ներկայացնել մարդկանց», -ասաց Արթուր Վանեցյանը։
ԱԱԾ տնօրենի խոսքով՝ ժամանակն ամեն ինչ կդնի իր տեղը և ժամանակը ցույց կտա՝ կգտնե՞ն այդ մարդկանց պատժելու համար։
«Այս պահին չգիտեմ, հնարավոր կլինի փաստագրել և քրեական պատասխանատվության ենթարկել այդ մարդկանց։ Ուղղակի մի բան ասեմ, անկեղծ, ոչ մեկիս մտքով չի անցել, որ կարող են դիմել նման քայլի և գաղտնալսել երկրի անվտանգության ծառայության պետին ու ՀՔԾ պետին», - ասաց Վանեցյանը։
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենն  ասաց, որ գաղտնալսումը համացանցում եղել է սեպտեմբերի 6-ից, սակայն այն հանրության լայն շերտերին հասանելի է դարձել սեպտեմբերի 11-ից։
«Ինչն է եղել պատճառը, որովհետև տեղեկատվությունը տարածելու և հետքեր չթողնելու համար իրենք պետք է գործեին շատ զգույշ։ Եթե մենք կարողանայինք ֆիքսեինք սկզբնաղբյուրը, հասկանալի է, որ կծիկը կկարողանայինք քանդել։ Սեպտեմբերի 6-ից տեղադրվել է տեսանյութը և տարբեր միջոցներով, այլ երկրներից գաղտնագրման տարբեր ծրագրեր օգտագործելով, ձայնագրությունը տարածվել է, ինչը պատճառ է, որ չենք կարողանում գտնել սկզբնաղբյուրը», - ասաց Արթուր Վանեցյանը՝ ավելացնելով, որ տեսանյութը յութուբյան ալիքում տեղադրվել է Իսպանիայից։

Those who wiretapped the conversation between the NSS and SIS chiefs were very well prepared and have not left any traces for them to be charged, NSS director Artur Vanetsyan told the reporters today referring to the case.
“They were very well prepared and unfortunately have not left any traces for them being charged,” he said, adding that they knew very well that the two force institutions will undertake all the efforts to reveal them.
The NSS director though said that the time will put everything on its places.
“As of now, I do not know how it will be possible to document and bring this people to criminal responsibility. But I will tell one thing, none of us could have ever thought that they would do such step and wiretap the conversation between the director of national security service and SIS chief,” Vanetsyan said.
He said that the leakage appeared in the web on September 6 but was available to wider masses from September 11.
“The reason was that while spreading the information they should have been very attentive not to leave traces. It is obvious that if we managed to fix the first source we could have solved the case,” Vanetsyan said, adding that the video has been placed in YouTube channel from Spain.