Տենց հարցեր ինձ մի տվեք, դրանք կօգտագործվեն իմ դեմ. նախկին ՄԻՊ Արմեն Հարությունյան
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, որը պաշտոնավարել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի տարիներին, հրաժարվում է պատասխանել մարտիմեկյան իրադարձությունների վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի զարգացումներին։
Արմեն Հարությունյանն այժմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) Հայաստանը ներկայացնող դատավորն է և Քոչարյանի ժամանակներին վերաբերող գործերի քննություններին չի մասնակցում։ Այդ ժամանակներին վերաբերող հարցերին ի պատասխան, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում արձագանքեց. «Տենց հարցեր ինձ մի տվեք, դրանք կարող են օգտագործվել իմ դեմ»։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման ժամանակներին առնչվող հայցերով ՄԻԵԴ դիմել էին Բուզանդի փողոցի տուժած բնակիչները, ովքեր հանրային գերակա շահի անվան տակ վտարվել էին իրենց տներից, ինչպես նաև 2008-ի մարտիմեկյան դեպքերի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով անցած անձինք, այդ թվում՝ 9 զոհերի իրավահաջորդներն ու քաղաքական գործիչներ։

Ex Human Rights Defender Armen Harutyunyan who worked in the post during second president Robert Kocharyan’s presidency refused to answer the questions relating to March 1 developments.
Currently Harutyunyan is a judge in the European Court of Human Rights representing Armenia and is not participating in the examination of cases relating to Kocharyan’s presidency period.
While being asked about them, Harutyunyan said, “Do not give me such questions, they may be used against me.”
Among the application filed to the ECHR relating to Kocharyan’s presidency period was the application of residents of Buzand street who were evicted from their homes after the territory was declared of being of public prior significance, families of March 1 2008 victims and political figures.