Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը չբավարարվեց. հարցը կքննի վիճակահանությամբ ընտրված դատավորը (Տեսանյութ)
Վերաքննիչ դատարանը քիչ առաջ մերժեց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը. խափանման միջոցի փոփոխության հարցով վիճակահանությամբ դատավոր ընտրված Ռուբեն Մխիթարյանը կշարունակի քննել խափանման միջոցի հարցը։
Ավելի վաղ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը Վերաքննիչ դատարան միջնորդություն էր ներկայացրել այն մասին, որ դատավոր Մխիթարյանը ինքնաբացարկ ներկայացնի, քանի որ նա ընտրվել է վիճակահանությամբ, ինչը նախատեսված չէ օրենքով։
Դատախազական կազմը, նկատենք, չէր առարկել ներկայացված միջնորդությանը։
«Ակնհայտ ապօրինի որոշում էր», - նիստից հետո հայտարարեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ հարցի քննությունը կշարունակվի վաղը՝ նոյեմբերի 29-ին։ Փաստաբանն ասաց, որ վաղվա նիստին բազմաթիվ միջնորդություններ են ներկայացնելու։
Փաստաբանը բացահայտեց միջնորդություններից միայն մեկի բովանդակությունը։ Ալումյանն ասաց, որ մասնավորապես միջնորդելու են դիմել Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելու 2008 թվականի Քրեական օրենսգրքի 300 հոդվածի սահմանադրականությունը։
«Մեր կարծիքով այդ հոդվածը չի համապատասխանել իրավական որոշակիության սկզբունքին։ Եվ ի դեպ, հենց դրա համար էլ այդ նույն հոդվածը հետագայում զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել», - ասաց Ալումյանը։

The Court of Appeal rejected the petition of the defense team of Armenia’s second president Robert Kocharyan to replace the judge examining the issue on changing the preventive measure against former president and applying arrest instead.
Kocharyan’s team submitted petition to the Court of Appeal requesting self-withdrawal by judge Mkhitaryan for being elected by draw which is not intended by the law.
Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan described court's decision as “definitely illegal decision.”
The examination of the petition on changing second president's preventive measure will continue tomorrow, on November 29.
The attorney said they are going to submit a big number of petitions at tomorrow's session.
According to one of them, they are going to apply to the Constitutional Court to dispute the constitutionality of 2008 Criminal Code’s Article 300.
We consider this article not to correspond to the principles of legal certainty. This is why the same article has been amended in future,” Alumyan said.