Դատավորն անպատասխան է թողել դեկտեմբերի 1-ին Քոչարյանին կալանավորելու մասին լուրերի վերաբերյալ փաստաբանի հայտարարությունը
29/11/2018 16:11
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին դեկտեմբերի 1-ին կալանավորելու մասին մամուլում այսօր տեղ գտած տեղեկությունը Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը բարձրաձայնել է Վերաքննիչ դատարանի նիստում։
«Ես էլ այսօր բացեցի մամուլը, կարդացի տեղեկությունը և քանի որ դատավորին հարցեր ուղղելու իրավունք չունեի, դատարանում հանդես եկա այդ մասին հայտարարությամբ։ Հայտարարության վերջում ասացի, որ շատ կուզեի, որպեսզի դատավորը վերջում մեկնաբանություն անի իմ հայտարարության վերաբերյալ։ Բայց նա ոչինչ չասաց։ Ես նաև վկայակոչեցի, որ առայժմ երկու անգամ է նման հայտարարություն եղել, որոնք երկուսն էլ հաստատվել են», - նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո հայտարարեց Ալումյանը։
Նա նկատեց, որ վերջերս դատարանների վրա ճնշումներն ակնհայտ են ու չի կարելի մարդկանց մոտ թշնամանք առաջացնել դատավորների նկատմամբ։ Որպես ճնշում` փաստաբանը վկայակոչեց վարչապետի հրապարակային հայտարարությունները։
«Ճնշումները միայն էնպես չի, որ Բաղրամյան 26-ից զանգահարեն, առաջ, այո, կար նման բան, ես դրանց շատ կոպիտ գնահատականներ եմ տվել։ Բայց հիմիկվա ճնշումները աննախադեպ են», - հայտարարեց Ալումյանը։

Judge remains unresponsive to statement about Kocharyan’s arrest on December 1
The information about arrest of Armenia’s second president Robert Kocharyan on December 1 published today in the Armenian press was voiced by Kocharyan’s attorney Hayk Alumyan at the court session today.
“I opened the press today and read the information. As far as I had no right to address questions to the judge I came up with a statement and asked in the end for the judge to make comments over my statements. But he did not tell anything. I have also said that such information has been released twice,” Alumyan told the reporters, after leaving the court room.
He said that the pressures on court are obvious and warned against raising hatred toward judges. As a pressure the attorney mentioned the public statements made by acting PM.
“The pressures are not just calling from Baghramyan 26. There were previously such things, and I have always given strict assessments to them. But today’s pressures are unprecedented,” Alumyan said.