Վրաստանի նախագահի ընտրությունների հաղթել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին
Վրաստանի նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթում է Սալոմե Զուրաբիշվիլին՝ հավաքելով ընտրողների ձայների 59,56 տոկոսը, Գրիգոլ Վաշաձեի օգտին քվեարկել է 40,44 տոկոսը, վկայում են այն տվյալները, որոնք Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր հրապարակել է ընտրական տեղամասերի 99,7 տոկոսից ստացված տվյալների ամփոփումից հետո:
Վրաստանի ԿԸՀ-ի կայքի հատուկ բաժնում զետեղված տեղեկատվության համաձայն՝ Չուրաբիվշիլի օգտին քվեարկել է 1 մլն 146 հազար 63 մարդ, Վաշաձեի օգտին՝ 778 հազար 167 մարդ:
Ավելի վաղ 66-ամյա Զուրաբիշվիլին շնորհակալություն էր հայտնել ընտրողներին աջակցության համար: «Շատ շնորհակալ եմ իմ նկատմամբ ցուցաբերված վստահության համար, ես լինելու եմ Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների նախագահը, թե նրանց, ովքեր աջակցեցին ինձ, թե նրանց, ովքեր չեն քվեարկել իմ օգտին», - ասել է նա՝ նշելով, որ իր կարևորագույն խնդիրն է համարում «հասարակության համախմբումը, երկրում հանգստության ու կայունության հաստատումը»:

Зурабишвили побеждает на выборах президента Грузии
Саломе Зурабишвили побеждает во втором туре выборов президента Грузии, набрав 59,56% голосов, у Григола Вашадзе - 40,44%. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные в четверг Центральной избирательной комиссией Грузии после подсчета голосов с 99,7% избирательных участков.
Согласно информации, размещенной в специальном разделе сайта ЦИК Грузии, за Зурабишвили проголосовали 1146063 человека, за Вашадзе 778167 человек.
Зурабишвили побеждает во всех городах страны, кроме Рустави и Телави.
Ранее сама 66-летняя Зурабишвили выразила благодарность избирателям за поддержку. "Большое спасибо за оказанное мне доверие, я буду президентом всех граждан Грузии - и тех, кто поддержал меня, и тех, кто не голосовал за меня", - сказала она журналистам в Тбилиси, отметив, что считает своей важнейшей целью "сплочение общества, утверждение спокойствия и стабильности в стране".