«Սասնա ծռերը» ուրանո՞ւմ են որպես գրավ Գագիկ Ծառուկյանի միլիոնները. Վարուժան Ավետիսյանը հորդորում է մերժել հներին՝ նաև ԲՀԿ-ին (Տեսանյութ)
Հայաստանի քաղաքական դաշտում անցյալից դեռ մնացուկներ կան, և մենք չպետք է թույլ տանք, որ դրանք անցնեն խորհրդարան, այսօր Թալինում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Սասնա ծռեր» կուսակցության համամասնական ցուցակը գլխավորող Վարուժան Ավետիսյանը։
«Բոլոր այն ուժերը, որոնք մասնակցել են մեր ժողովրդին կեղեքելուն, մեր պետությունը քայքայելուն, մեր քաղաքացուն նվաստացնելուն, այդ ուժերը իրավունք չունեն լինելու մեր խորհրդարանում», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ «Սասնա ծռերը» չեն գալու, որ մրցակցեն հեղափոխության մասնակից մյուս ուժերի, մասնավորապես Փաշինյանի գլխավորած դաշինքի հետ։ «Մեր նպատակն է այս փուլում, որ հեղափոխական ուժերը միասին, ձեռք ձեռքի անցնեն խորհրդարան և կարողանան շարունակել մեր պետության շինարարությունը։ Այդ պատճառով մեր առաքելությունը համարում ենք հեղափոխության ուժին աջակցելը և մյուս կողմից՝ հներին թույլ չտալ սողոսկել խորհրդարան», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Որպես հին ուժեր ու «անցյալի մնացուկներ»՝ Ավետիսյանը մատնանշեց՝ Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցություններին, ինչպես նաև Հ. Յ. Դաշնակցություն կուսակցության հայաստանյան թևը։
«Ինչքան այդ մնացուկները քիչ լինեն կամ ընդհանրապես չլինեն, այնքան լավ մեր երկրի համար։ Պետք է հասկանանք, որ մարտի 1-ի կոալիցիան ապագա չունի, իրավունք չունի հանդես գալ մեր ազգի անունից։ Պետք է նկատի ունենանք՝ Հանրապետականը, Բարգավաճը, ՕԵԿ-ը, Դաշնակցության հայաստանյան ղեկավարությունը, ոչ շարքային դաշնակցականները, ոչ էլ արտերկրում բնակվող մեր քույրերն ու եղբայրները, այլ կոնկրետ Դաշնակցության հայաստանյան ղեկավարությունը։ Նրանք ու մյուս իմ նշած կուսակցությունների ղեկավարների հետ պետք է հայտնվեն հայկական Նյուրնբերգի նստարանին, անցնեն այդ քավարանով ու պատասխան տան իրենց գործած հանցանքների համար», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Հայտնի է, որ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավման գործով անցնում են «Սասնա ծռեր» կուսակցության հիմնական մասը և մասնավորապես, Վարուժան Ավետիսյանը։ Նրանց կալանքից ազատելու գործին, հիշեցնենք, ակտիվ ներգրավված էր հենց Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամը. որպես գրավ այս հիմնադրամից «ծռերի» ազատման համար հատկացվել էր 5 մլն դրամ։

Варужан Аветисян призывает отвергнуть «старых». «Сасна црер» предали забвению миллионы Гагика Царукяна?
29/11/2018 14:45
В политическом поле Армении все еще есть остатки прошлого, и мы не позволим, чтобы они прошли в парламент, заявил сегодня во время встречи с избирателями в Талине Варужан Аветисян, возглавляющий пропорциональный список партии «Сасна црер».
«Все те силы, которые участвовали в грабеже нашего народа, нашего государства, в унижении нашего гражданина не имеют права быть в парламенте», - сказал Аветисян.
Он подчеркнул, что «Сасна црер» приходят не для того, чтобы соперничать с другими участвовавшими в революции силами и, в частности возглавляемым Пашиняном блоком.
«Наша цель на данном этапе, чтобы революционные силы вместе, рука об руку прошли в парламент и смогли продолжить построение нашего государства. Поэтому мы считаем нашей миссий – поддержать революционную силу и с другой стороны – не позволить, чтобы старые проникли в парламент», - заявил Аветисян.
В качестве «старых сил» и «остатков прошлого» Варужан Аветисян указал Республиканскую партию, партии «Процветающая Армения» и «Оринац еркир», а также армянское крыло АРФ «Дашнакцутюн».
«Чем меньше этих остатков будет в парламенте или вообще не будет, тем лучше для нашей страны. Мы должны понять, что коалиция 1 марта не имеет будущего, не имеет права выступать от имени нашего народа. Мы должны иметь в виду Республиканскую партию, партии «Процветающая Армения» и «Оринац еркир, армянское руководство АРФД – не рядовых членов партии, не живущие заграницей наших братьев и сестер – а именно армянское руководство «Дашнакцутюн». Они и руководители других указанных мной партий должны оказаться на скамье армянского Нюрнберга, пройти через это чистилище и ответить за совершенные преступления», - заявил Варужан Аветисян.
Как известно, основная часть членов партии «Сасна црер» и, в частности Варужан Аветисян, проходили по уголовному делу о захват вооруженной группировкой «Сасна црер» полка ППС в Ереване в июле 2016 года. Принадлежащий председателю партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну благотворительный фонд «Гагик Царукян» пожертвовал 5 млн. драмов группировке «Сасна црер» для уплаты залога за освобождение из-под стражи.
«Спасибо Благотворительному фонду «Гагик Царукян» за пожертвование 5.000.000 драмов, которые послужат для освобождения политзаключенных под залог и решения их проблем со здоровьем», - говорилось в заявлении вооруженной группировки «Сасна црер» на странице в Facebook.