«Հրապարակ». Գևորգ Կոստանյանին նոր իշխանությունը «հետաքրքիր» անակնկալ է խոստացել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախկին գլխավոր դատախազ, Նիկոլ Փաշինյանին աջակցություն հայտնած Գևորգ Կոստանյանին նոր իշխանությունը, մեր տեղեկություններով, ընտրություններից հետո «հետաքրքիր» անակնկալ է խոստացել։ Դա կլինի գլխավոր դատախազի կամ մի քիչ ավելի ցածր պաշտոնի տեսքով։ Իսկ մինչ այդ՝ մոտ օրերս, Կոստանյանը կմեկնի Ստրասբուրգ։
«Կիսատ գործեր կան», - ասաց մեր աղբյուրը, իսկ իրականում գնում է վերահաստատելու ԵՄ դատախազությունում աշխատելու առաջարկը։ Կոստանյանը պետք է համապատասխան փաստաթղթեր ներկայացնի, քննություն հանձնի, որպեսզի, եթե իշխանություններն իրեն «քցեն», գոնե չկորցնի ԵՄ դատախազությունում աշխատելու շանսը, որը նախատեսված է մեկնարկել 2020-ին։
Կոստանյանը կվերադառնա Հայաստան դեկտեմբերի վերջերին, երբ ընտրություններն ավարտված կլինեն, ու կսկսվի պաշտոնները բաժանելու ժամանակը։
Ի դեպ, նեղ շրջանակներում արդեն իսկ հատ-հատ նշում են, թե որն էր Կոստանյանի «աքիլեսյան գարշապարը»․ մի քանի կոռուպցիոն փաստ ունի իշխանությունը նրա դեմ, որոնք անգամ փաստաթղթային հիմնավորում ունեն։ Խոսքը «գույք, փող-քրգործը կարճելու դիմաց» բանաձևի մասին է, որը փակվել է ճամբարափոխության արդյունքում»:

«Грапарак»: Новая власть обещала Геворку Костаняну «интересный» сюрприз
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что новая власть обещала после выборов бывшему генеральному прокурору, выразившему поддержку Николу Пашиняну Геворку Костаняну «интересный» сюрприз. Он будет в виде поста генерального прокурора или более низкой должности. А до этого, в ближайшие дни, Костанян отбудет в Страсбург.
«Есть незаконченные дела», - сказал наш источник, однако в действительности он едет, чтобы подтвердить предложение о работе в прокуратуре ЕС. Костанян должен представить соответствующие документы, чтобы если вдруг власти решили его «кинуть», хотя бы не потерять шанс работы в прокуратуре ЕС, деятельность которой начнется в 2020 году.
Костанян вернется в Армению в конце декабря, когда выборы закончатся и начнется время раздачи должностей.
Кстати, в узких кругах уже говорят об «Ахиллесовой пяте» Костаняна: у власти есть несколько коррупционных фактов против него, которые имеют даже документальное обоснование. Речь идет о  формуле «прекращение уголовных дел за имущество, деньги», которое было закрыто в результате смены им лагеря.