«Փաստ». Ամանորի շեմին գուցե սպասենք հերթական խորհրդին, ասենք, մակարոնեղեն ուտելու կոչո՞վ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրերս վարչապետի խորհրդականներից մեկը գրառում էր կատարել, թե իրականում էական գնաճ չի արձանագրվել, իսկ ամենազգալի գնաճը վերաբերում է տավարի մսին, որը թանկացել է... 7 տոկոսով: Դժվար է ասել՝ դեռ նախորդներից եկած ինչ մեթոդաբանությամբ են նման թվերը հաշվարկվում ու հրապարակվում, սակայն յուրաքանչյուր շարքային քաղաքացի, ով ամենևին էլ տնտեսագիտական կրթություն չունի, հստակ գիտի, որ մեկ ամսում 2700–2800 դրամից 3800–4200 դրամ թանկացումը ոչ մի կերպ չի տեղավորվում 7 տոկոսի մեջ:
Իհարկե, մսի թանկացում ունեցել ենք նաև նախկինում: Այն ժամանակ ՀՀԿ-ական որոշ պատգամավորներ խորհուրդ տվեցին կարտոֆիլ ուտել: Հիմա, պարզվում է, դա էլ կարող է ճոխություն համարվել ոչ հարուստ մարդկանց համար: Ներկայում կարտոֆիլի գինը մոտեցել է 300 դրամի սահմանին, ավելին՝ անզեն աչքով էլ նկատելի է, որ կարտոֆիլի սուր դեֆիցիտ կա, իսկ եղածն էլ, մեղմ ասած, անորակ է:
«Փաստի» հետ զրույցում գյուղոլորտի մասնագետները նշում են, որ գործ ունենք նույն խնդրի հետ, ինչ եղավ ամռանը լոլիկի պարագայում: Ավելին, ոմանց համոզմամբ, մինչև տարեվերջ մսի հերթական գնաճը կարձանագրվի, իսկ Ամանորից հետո հնարավոր է կարտոֆիլի գնի նոր բարձրացում: Գուցե սպասենք հերթական խորհրդին՝ ասենք, մակարոնեղեն ուտելու կոչո՞վ»:

«Паст»: Может ждать перед Новым годом очередного совета – с призывом есть макароны…
Газета «Паст» пишет, что на днях один из советников премьер-министра сделал запись о том, что существенного роста нет, а самый ощутимый рост касается говяжьего мяса, которое подорожало …на 7 процентов. Сложно сказать, по какой методике рассчитываются и публикуются подобные цифры, однако даже обычный гражданин, не имеющий никакого экономического образования, четко знает, что подорожание за месяц с 2700-2800 драмов до 3800-4200 драмов никак не умещается в 7 процентов.
Конечно, подорожание мяса отмечалось и в прошлом. Тогда некоторые депутаты РПА посоветовали есть картошку. Сейчас выясняется, что и картошка может стать роскошью для небогатых людей. Сегодня цена на картофель приблизилась к 300 драмам, более того, невооруженным глазом видно, что наблюдается острый дефицит картофеля, а тот, что есть на рынке – мягко говоря, некачественный.
В беседе с корреспондентом издания специалисты сельскохозяйственной сферы отмечают, что имеют дело с той же проблемой, которая была летом с помидорами.
«Более того, по убеждению некоторых, до конца года будет зафиксирован очередной рост цен на мясо, а после Нового года возможно новое повышение цен на картофель. Может, ждать очередного совета, скажем, с призывом есть макароны», - пишет газета.