Նկատվում է անհանդուրժողական և սադրիչ հռետորաբանություն, հատկապես, առցանց տիրույթում. ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հրապարակել է միջանկյալ զեկույցը
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հրապարակել է ընտրությունների միջանկյալ զեկույցը։
Եվրոպացի դիտորդները նախ մանրամասն նկարագրել են արտահերթ ընտրություններից առաջ քաղաքական իրավիճակը, Հայաստանում ընտրական գործընթացների իրավական կարգավորումները, արձանագրել, որ հրապարակված նախնական ցուցակներում հաշվառված է ընդհանուր թվով 2,577,112 գրանցված ընտրող ու ներկայացրել որոշ մտահոգություններ։
Մասնավորապես, զեկույցում նշվում է, որ կուսակցությունները ներկայացնող զրուցակիցները վստահաբար նշել են ԺՀՄԻԳ դիտորդական խմբին, որ իրենք կարող են ազատորեն քարոզչություն անցկացնել, սակայն ոմանք մտահոգություն են հայտնել պետական ռեսուրսների հնարավոր չարաշահման, ձայների գնման և ընտրողների վրա գործադրվող ճնշումների վերաբերյալ, հատկապես գյուղական վայրերում:
ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության խմբի զրուցակիցների մեծ մասը մտահոգություն է հայտնել շարունակական ապատեղեկատվության, անհանդուրժողական և սադրիչ հռետորաբանության վերաբերյալ, հատկապես առցանց տիրույթում:
Նշվում է, որ պետական պաշտոնյաների կողմից քարոզչության անցկացումն իրենց պաշտոնական պարտականությունների կատարմանը զուգահեռ արգելվում է: Որոշ քաղաքական կուսակցություններ էլ դիտորդներին հայտարարել են, որ նոյեմբերի 19-ին
գործող վարչապետի այցը Գեղարքունիքի մարզ, որտեղ նա այցելել էր շինհրապարակ և մասնակցել էր քաղաքում անցկացվող տոնակատարությանը, եղել է վարչական ռեսուրսի չարաշահում։
Ինչ վերաբերում է լրատվական դաշտին, եվրոպացի դիտորդներն իրենց զեկույցում, վկայակոչելով իրենց զրուցակիցներին, նկատել են, որ շատ մասնավոր լրատվամիջոցներ, այդ թվում որոշ խոշոր հեռուստաընկերություններ, ֆինանսավորվում են տարբեր քաղաքական խմբերին հարող ձեռնարկատերերի կողմից, և հետևաբար ընկալվում են որպես քաղաքական կուսակցությունների հետ սերտորեն փոխկապակցված:
Ըստ նույն զեկույցի, Հանրային հեռուստաընկերությունը, որը ֆինանսավորվում է պետական բյուջեի միջոցներով, շարունակում է ընկալվել որպես իշխանամետ խմբագրական քաղաքականություն ունեցող լրատվամիջոց:

Наблюдается нетерпимость и провокационной риторика, особенно в соцсетях – промежуточный доклад БДИПЧ/ОБСЕ
30/11/2018 15:55
Наблюдательская миссия БДИПЧ/ОБСЕ на предстоящих внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении опубликовала промежуточный доклад.
Европейские наблюдатели детально описали в докладе политическую ситуацию  до внеочередных выборов, правовые регулирования избирательных процессов в Армении, констатировали, что в опубликованных предварительных списках зарегистрировано  2,577,112 избирателей и представили определенную обеспокоенность в связи с ходом кампании.
В частности, в докладе отмечается, что некоторые представляющие партии собеседники в беседе с наблюдателями БДИПЧ/ОБСЕ уверенно отметили, что они могут свободно проводить агитацию, однако некоторые выразили обеспокоенность относительно возможного злоупотребления государственными ресурсами, покупки голосов и оказания давления на избирателей, особенно в сельской местности.
Большая часть собеседников наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ выразила обеспокоенность в связи с распространением дезинформации, провокационной риторики  и нетерпимости, особенно в социальных сетях.
Отмечается также, что проведение агитации государственными должностными лицами параллельно с выполнением должностных обязательств запрещается. Некоторые политические партии сообщили наблюдателям, что в ходе визита действующего и.о. премьер-министра 19 ноября в Гегаркуникскую область, где он посетил стройплощадку и участвовал в проводимых в городе торжествах, имело место злоупотреблением административным ресурсом.
Что касается информационного поля, то европейские наблюдатели в своем докладе со ссылкой на своих собеседников отметили, что многие частные СМИ, в том числе и крупные телекомпании финансируются различными предпринимателями, которые поддерживают различные политические группы и, следовательно, воспринимаются как тесно взаимосвязанные с политическими партиями.
Согласно докладу, Общественное телевидение Армении, которое финансируется из государственного бюджета Армении, продолжает восприниматься как средство массовой информации, осуществляющее провластную редакционную политику.