ՀՀ-ում տեղի ունեցածն իր ազդեցությունն է ունեցել ոչ միայն ներքին, այլև՝ արտաքին օրակարգի վրա. Զատուլին (Տեսանյութ)
30/11/2018 10:47
ՀՀ-ՌԴ ներկայիս հարաբերությունները գործընկերային են, լրագրողնեի հետ զրույցում «Լազարևյան ակումբի» կազմակերպած «Հայաստան և Ռուսաստան՝ երկու հայրենիքներ. Պաշտպանություն և անվտանգություն» խորագրով առաջին լիագումար նիստի մեկնարկից առաջ ասաց ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
«Որքանով տեղյակ եմ՝ ներկայում ոչ ոք այս հարաբերությունների բնույթը հարցի տակ չի դնում: Մեր երկրների ղեկավարները պարբերաբար հանդիպում են և մտքեր փոխանակում: Հասկանալի է, որ ՀՀ-ում տեղի ունեցածը, որին այստեղ անվանում են հեղափոխություն, իր ազդեցությունն է ունեցել ոչ միայն ներքին, այլև՝ արտաքին օրակարգի վրա», - նշեց Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ՌԴ-ն ծավալում են հարաբերություններ տարբեր ոլորտներում, մինչդեռ ամենակարևորը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում տարվող աշխատանքներն են:
«Հայաստանը և Ռուսաստանը փոխկապակցված են Կովկասում պաշտպանության և անվտանգության տեսանկյունից», - նշեց նա:

Произошедшее в Армении внесло свои коррективы не только во внутреннюю, но и во внешнюю повестку - Затулин
30/11/2018 10:36
Отношения между Арменией и Россией являются союзническими, заявил журналистам руководитель Института стран СНГ Константин Затулин до начала первого заседания российско-армянского «Лазаревского клуба» по теме «Армения и Россия – две Родины. Оборона и безопасность».
«Насколько мне известно, никто не ставит под вопрос характер этих отношений. Руководители двух стран регулярно встречаются и обмениваются точками зрения. Ясно, что произошедшее в Армении, которое в Армении принято называть революцией, внесло свои коррективы не только во внутреннюю, но и во внешнюю повестку», - отметил он.
По словам К.Затулина, оборона и безопасность - самое главное, что важно подчеркнуть, характеризуя отношения России и Армении.