ԱՄՆ-ն և Իսրայելը մտադիր են իրենց կողմից կառավարվող քաոս ստեղծել Իրանի հետ սահմանակից Արցախի անվտանգության գոտում. Գեղամյան
30/11/2018 13:02
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը մտադիր են Ղարաբաղի և Իրանի սահմանում տիրող իրավիճակը ներքաշել քաոսի մեջ:
«Փաստերը խոսում են այն մասին, որ Միացյալ Նահանգներն իր ամենամոտ դաշնակցի՝ Իսրայելի հետ պարտադիր պայմանով կհասնեն նրան, որպեսզի Արցախի հանրապետության անվտանգության գոտին, որն Իրանի հետ ունի 100 կմ սահման ՝ քաոսի մեջ հայտնվի, սակայն իրենց կողմից կառավորվող քաոսի: Դրա ճանապարհը՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի սկիզբն է», - ասաց է Ա.Գեղամյանը՝ ռուս-հայկական «Լազարևյան ակումբի» առաջին նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն իսրայելական ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման համար ծախսել է 5,5 մլրդ դոլար:
«Հայաստանում պատերազմը կվերածվի պատերազմի Հյուսիսային Կովկասում», - նշել է նա:
Ա. Գեղամյանը հայտարարել է, որ բավական է ուսումնասիրել ԱՄՆ տարբեր միջազգային կազմակերպություններից, ինչպիսին է Սորոսի հիմնադրամը՝ ստացվող ֆինանսական եկամուտների դինամիկան, համոզվելու համար, որ տարեցտարի  աճում են «ժողովրդավարության ամրապնդման համար», «քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման» անվան տակ ստացվող փոխանցումները:
«Արդյունքում մենք ունենք այն, ինչ ունենք այսօր: Մայիսի 28-ին Հայաստանում պետական հեղաշրջման միջոցով հեղափոխությունից 20 օր անց ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայկական կողմին տեղեկացնում է, որ ուսումնասիրվում է ՀՀ նոր կառավարության ջանքերին աջակցելու համար 140 միլիոն դոլարի օգնություն տրամադրելու հարցը», - ասել է նա:
Ա. Գեղամյանը նշել է, որ Հայաստանում հավատում են Ռուսաստանի ղեկավարության, Վլադիմիր Պուտինի իմաստությանն ու կամքին, որը Հայաստանում և  Ղարաբաղում թույլ չի տա պատերազմ:

The United States and Israel are planning to create a chaos on the border of Karabakh and Iran, Republican faction lawmaker Artashes Geghamyan said today at the Lazarev Club’s first plenary session.
“The facts show that the United States, together with its closest ally Israel, will by all means create a chaos over Artsakh’s security zone, which has about 100 km-long border with Iran. This chaos will be managed by them. The first step to that is military aggression by the Azerbaijani side,” Geghamyan said.
He said Azerbaijan has spent $5,5 billion for acquiring Israeli military equipment.
Geghamyan stated that it is enough to study the dynamics of financial incomes received from different U.S. organizations to get convinced that the transfers received for “strengthening democracy”, “strengthening civil society” grow.
“As a result we have what we have today. After 20 days of revolution in Armenia U.S. Secretary of State Mike Pompeo informs the Armenian side that they are discussing provision of $140 million to assist the efforts of the new Armenian government,” Geghamyan said.
Geghamyan also noted that Armenia believes in Russian and knows that President Vladimir Putin will not to allow war in Armenia and Karabakh.