Եթե վիճարկվող հոդվածները հակասահմանադրական ճանաչվեն, ապա դա հիմք կլինի, որ այս գործը ավարտվի. Քոչարյանի պաշտպան
04/12/2018 16:26
Վերաքննիչ դատարանում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը շարունակում է ներկայացնել միջնորդությունները։
Ընդմիջման ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում պաշտպանական թիմի անդամ Արամ Օրբելյանը տեղեկացրեց, որ առավոտյան մեկնարկած նիստում կարողացել են ներկայացնել միջնորդություններից մեկը, որը վերաբերում էր կալանքը թույլ տալու հարցում ապացույցների թույլատրելիությանը։ Ավելի վաղ պաշտպանական խումբը հայտարարել էր, որ այս գործով դատարանին ներկայացված ապացույցները թույլատրելի չեն։
«Հետևյալ հարցադրումն ենք անում՝ արդյոք կարող է դատարանը վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդության հիման վրա որոշել անձին կալանավորել՝ հիմք ընդունելով ապացույց չհամարվող նյութեր», - նկատեց Օրբելյանը՝ չմատնանշելով որևէ օրինակ։ Սակայն հիշեցնենք, որ մյուս փաստաբան Հայկ Ալումյանը արդեն իսկ հայտարարել էր, որ պաշտպանության նախարարի 2008 թվականի 0038 հրամանը այս գործով անթույլատրելի ապացույց է։
Մյուս միջնորդությունը, որը դեռ պետք է ներկայացնի դատարանին, վերաբերում է 2008 թվականի Քրեական օրենսգրքի 300, հետո՝ 300.1 դարձած հոդվածներին (Սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու փորձ անելը), ինչպես նաև քրեական դատավարության օրենսգրքի մի քանի հոդվածների։
«Մեզ համար այս հոդվածը որոշակի չէ։ Նայեք, սկզբում եղել է 300 հոդված, հետո՝ 2009-ին փոխվել է ու դարձել 300.1 հոդված։ Մենք գտնում ենք, որ նախկին հոդվածը և 300.1 հոդվածը այսօր երկուսն էլ չունեն, չեն բավարարում իրավական որոշակիության սկզբունքին։ 300 հոդվածի փոփոխության հիմքերում դրված է այն հանգամանքը, որ ինքը չի համապատասխանում իրավական որոշակիությանը։ Հիմա դատարանը կքննարկի և կգնահատի։ Եթե պետք է որոշի դիմել ՍԴ, կդիմի, եթե որոշի, որ պետք չի դիմել ՍԴ, չի դիմի», -ներկայացրեց Օրբելյանը։
Եթե այդ հոդվածները հակասահմանադրական ճանաչվեն, ապա ըստ փաստաբանի, դա հիմք է լինելու, որ այս գործն ավարտվի, եթե այլ մեղադրանքներ չլինեն։

Если оспариваемые статьи будут признаны антикоституционными, это станет основанием для завершения дела – адвокат Кочаряна
Команда защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна продолжает представлять в Апелляционном уголовном суде Армении ходатайства.
По время перерыва представитель команды адвокатов экс-президента Арам Орбелян сообщил журналистам, что на стартовавшем утром заседании они представили и обсудили одно из ходатайств, которое касается допустимости доказательств в вопросе обсуждения меры пресечения в виде заключения под стражу. Ранее, адвокаты заявили, что представленные по данному делу доказательства недопустимы.
«Мы ставим следующий вопрос, может ли суд на основании ходатайства органа, осуществляющего производство, принимать решение об аресте лица, принимая за основание не считающиеся доказательством материалы», - отметил Арам Орбелян, не приведя какого-либо примера. Однако напомним, что другой адвокат Айк Алумян ранее заявил о том, что приказ министра обороны №0038 в 2008 году является недопустимым доказательством по этому делу.
Другое ходатайство, которое еще должно быть представлено, касается ст. 300 Уголовного кодекса 2008 года, измененной затем в ст. 300.1 (попытка насильственного свержения конституционного строя), а также нескольких статей Уголовно-процессуального кодекса.
«Для нас эта статья не является определенной. Смотрите, сначала была ст. 300, затем в 2009 году изменилась и стала ст. 300.1. Мы считаем, что прежняя статья и статья 300.1 сегодня не имеют, не удовлетворяют принцип правовой определенности. Сейчас суд обсудит и оценит это. Если решит обратиться в Конституционный суд, то обратится, если решит, что не нужно обращаться, то не обратится», - сказал Арам Орбелян.
По словам адвоката, если эти статьи будут признаны антиконституционными, это станет основанием для завершения дела, в случае если не будет других обвинений.