Դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Էդիկ Ավետիսյանի, վարույթ է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ քաղաքացի Սիլվա Համաբարձումյանի հայցը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով:
Հայցադիմումը դատարան է մուտք եղել նոյեմբերի 13-ին, այն ներկայացնելու հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ Հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին, և՛ ...»:

Yerevan court of first instance chaired by judge Edik Avetisyan has given proceeding to the lawsuit of Armenia’s second president Robert Kocharyan against businesswoman Silva Hambardzumyan.
The lawsuit has been submitted by Kocharyan’s representative Aram Orbelyan with a demand to reject the defamatory information and seize money compensation amounting to 2 million AMD.
The lawsuit has been filed after Hambardzumyan stated at November 2 press conference that in 2008 she made big deals with Arabs and  paid president Kocharyan for not impeding her activity.