ՍՈւ-25 ինքնաթիռը վթարվել է. օդաչուները զոհվել են
«Վթարի վայրը հայտնաբերվել է։ Մարալիկի տարածաշրջանում է՝ լեռներում։ Մահացած օդաչուներն Են ՝ փոխգնդապետ Բաբայան Արմեն, մայոր՝ Մանուկյան Մովսես։ Ցավակցում ենք», - Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10.20-ի սահմաններում, կորել է կապը ամենօրյա մարտական պատրաստության պլանով ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի հետ, տեղեկացնում են Պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից։

The SU-25 military jet belonging to Armenian Armed Forces has crashed. The bodies of pilots Deputy Colonel Armen Babayan and Mayor Movses Manukyan have been found, spokesperson for the Defense Ministry Arstrun Hovhannissian reports.
“The site of the crash has been discovered. It is in Maralik region, in mountains. The killed pilots are Deputy Colonel Armen Babayan and Mayor Movses Manukyan .We express our condolences to the families of pilots,” the spokesperson said.
It has been reported earlier that communication with SU-25 military jet belonging to Armenian Armed Forces has been lost today at about 10.20 a.m.