Հայաստանը հանդես չի եկել ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը հետաձգելու առաջարկով. Արման Եղոյան
«Հայաստանը հանդես չի եկել ՀԱՊԿ`դեկտեմբերի 6-ի գագաթնաժողովը հետաձգելու առաջարկով: Ամեն ինչ եղել է այնպես, ինչպես վարչապետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է դեկտեմբերի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում», - Yerkir.am-ին ասել է վարչապետի պաշտոնակատարի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը:
Այսօր Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հանդիպումը, որը պետք է տեղի ունենար դեկտեմբերի 6-ին, չեղյալ է հայտարարվել՝ հաշվի առնելով Հայաստանի համապատասխան խնդրանքը:
«Հաշվի առնելով, մասնավորապես, հայկական կողմի խնդրանքը, որ նախընտրական շրջան է, որը կավարտվի դեկտեմբերի 9-ին, որոշեցինք ՀԱՊԿ գագաթնաժողով չանցկացնել», - ասել է Յ. Ուշակովը լրագրողներին:
Նա նշել է, որ այդպիսով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կշարունակի կատարել Վալերի Սեմերիկովը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում նախատեսվող ՀԱՊԿ գագաթնաժողովն առաջարկել է հետաձգել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մեր վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահը առաջարկեց, որ քանի որ այսպիսի իրավիճակ է, ամսի 6-ի ՀԱՊԿ գագաթաժողովը չանենք, որպեսզի աշխատանքային կարգով քննարկենք լուծումները, հետո նոր պատրաստի լուծումներով գնանք։ Ես համաձայնեցի, որովհետև կարծում եմ՝ աշխատանքային ընթացակարգերով այդ հարցը լուծելը ավելի ճիշտ է։ Մենք կշարունակենք աշխատանքային քննարկումները, մինչեւ որևէ կոնսենսուսի հասնելը», - լրագրողներին ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։

В Армении опровергли заявление помощника президента России по вопросу проведения саммита ОДКБ
«Армения не выступала с предложением об отмене саммита стран-членов ОДКБ 6 декабря. Все было так, как представил и.о. премьер-министра Армении 2 декабря в беседе с журналистами», - заявил Yerkir.am пресс-секретарь и.о. премьер-министра Арман Егоян.
Сегодня помощник президента РФ Юрий Ушаков заявил, что Саммит лидеров стран ОДКБ, запланированный на 6 декабря, был отменен с учетом соответствующей просьбы Армении, которая готовится к выборам.
«С учетом, в частности, просьбы армянской стороны, которая ссылалась на предвыборную кампанию, которая завершается выборами 9 декабря, решили заседание ОДКБ не проводить», - отметил он.
По словам представителя Кремля, таким образом, исполнять обязанности генерального секретаря ОДКБ остается Валерий Семериков.
Ранее и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян сообщил журналистам, что с предложением перенести саммит ОДКБ выступил президент России Владимир Путин во время телефонного разговора с ним, поскольку по вопросу назначения нового генсека ОДКБ все еще не достигнуто консенсуса.
«В ходе нашей последней телефонной беседы президент России Владимир путин предложил, сказал: раз уж сложилась такая ситуация, давайте, 6 декабря не проводить саммита ОДКБ, с целью обсуждения в рабочем порядке решений, а затем уже поедем с готовыми решениями. И я согласился, поскольку считаю, что правильнее решить данный вопрос посредством рабочих процедур. Поскольку пока мы не пришли к консенсусу, не имеет смысла повторять саммит в Астане, и это неконструктивно. Договоренность следующая: мы продолжим рабочие обсуждения, пока не придем к консенсусу», - сказал журналистам Никол Пашинян.