Ռոբերտ Քոչարյանի դիրքորոշումը մեկն է՝ նա 0038 գաղտնի հրամանի հետ ծանոթ չէ. փաստաբան
Վերաքննիչ դատարանում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման հարցի քննարկման շրջանակներում ներկայացվող միջնորդությունների քննարկման ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնում է դիրքորոշումներ, տալիս գնահատականներ, այսօր նիստի ընդմիջմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Նրա հայտարարությունները, ըստ պաշտպանի, բացառապես իրավական են։
Ինչ վերաբերում է գործով ապացույց համարվող փաստաթղթերից՝ ՊՆ 0038 հրամանին, որը ընդունվել էր 2008-ի փետրվարի 23-ին և որի հիման վրա էլ Քոչարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու փորձեր կատարելու համար, փաստաբանն ասաց, որ Քոչարյանը պնդում է՝ ինքը ծանոթ չի եղել այդ փաստաթղթին։
«Գաղտնի հրամանի հետ կապված նրա դիրքորոշումը մի քանի անգամ քննարկվել է, ինքն այդ հրամանին ծանոթ չէ։ Գաղտնի հրամանի զուտ տեսքտի հետ ծանոթ չէ։ Այսինքն՝ նախարարները չեն ուղարկում իրենց հրամանները նախագահի հետ համաձայնեցնելու, որովհետև եթե բոլոր նախարարները, նույնիսկ եթե միայն ուժային նախարարները ուղարկեին նախագահին համաձայնեցման կամ ընթերցման, ախա նախագահը ուրիշ այլ գործառույթ չէր կարողանա իրականացնել», - նշեց Օրբելյանը։
Նրա խոսքով՝ պնդումը, որ բանակը 2008-ին մասնակցել է երկրում ներքաղաքական գործընթացներին, ապա դա ընդամենը նախաքննություն իրականացնող վարույթի՝ Հատուկ քննչական ծառայության պնդումն է, որն ապացուցված չէ։
Դիտարկմանը, թե Քոչարյանը բարդում է ամեն ինչ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի վրա, որը նույնպես այս գործով մեղադրյալ է և գտնվում է հետախուզման մեջ, Օրբելյանը բացասական պատասխան տվեց, հավելելով.
«Չի բարդում որևէ մեկի վրա։ Ոչ մեկի վրա բարդման գործընթաց չի լինում։ Երբ այդ հրամանի ընդունման հետ կապված շատ հարցեր պարզաբանված կլինեն, նոր միայն կարող ենք հետևություններ անել։ Այս ամբողջ գործընթացի հետ մեր առարկությունն այն է, որ շատ հապճեպ է գործընթացն ընթանում»։

As to the ex defense minister’s 0038 order which is evidence in the case and which was decreed on February 23, 2008 on the basis of which charges are filed against Kocharyan for attempt to overthrow constitutional order in the country, the attorney said Kocharyan claims he was not aware of the document.
“Robert Kocharyan’s position over the secret order has been discussed several times. He is not familiarized with the order. The text of the document is not familiar to him. I mean the ministers do not send their orders for getting presidential approve,” Orbelyan said, adding that if it was so, the presidents would have no time for carrying out other functions.
He said the claims that the army participated in the domestic political developments in 2008 are not proved and are just claims of the Special Investigation Service.
As to the observation that Kocharyan puts all the responsibility on former defense minister Michael Harutyunyan who is also a defendant in the case Orbelyan said no such attempts are being made.
“After we clarify many issues agreed with this order we will manage to make certain conclusions. Our objection in this whole process is that a very speeded-up process is taking place,” he said.