ՀԲ-ն կանխատեսել է նավթի գները առաջիկա երեք տարիների համար
Համաշխարհային բանկը նավթի գների կանխատեսում է ներկայացրել առաջիկա երեք տարիների համար: Վերլուծաբանների կարծիքով, նավթի միջին գինը կկազմի 71 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
«Նավթի գներն այս տարի բարձրացել են և մնում են անփոփոխ` Ռուսաստանում նավթի արդյունահանման պատմականորեն ռեկորդային մակարդակի ֆոնին: 2018 թվականին Brent նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց կազմել է 59 դոլարից մինչև 86 դոլար: Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների հայտարարումը և Վենեսուելայում նավթի արդյունահանման կրճատումը նպաստել են սեպտեմբերին և հոկտեմբերի սկզբին գների բարձրացմանը», - նշվում է զեկույցում:
Նոյեմբերի սկզբին գները նվազել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ից հայտարարել են, որ ութ երկրներ, այդ թվում` Հնդկաստանը և Չինաստանը, կարող են Իրանից նավթ գնել՝ չնայած պատժամիջոցներին:
Համաշխարհային բանկից նշել են, որ շուտով մատակարարման պակասը կարող է փոխարինվել ավելցուկով՝ հաշվի առնելով ՕՊԷՔ-ի երկրների և ԱՄՆ-ի կողմից նավթի արդյունահանման բարձր մակարդակը:
«Հոկտեմբերին Ռուսաստանում նավթի արդյունահանման ծավալը հասել է օրական 11.4 միլիոն բարելի՝ պատմականորեն ռեկորդային մակարդակի», - նշվում է զեկույցում:

Всемирный банк опубликовал свой прогноз цен на нефть на ближайшие три года
Всемирный банк сделал прогноз цен на нефть на ближайшие три года. По мнению аналитиков, средняя цена нефти составит 71 долларов за баррель.
«Цены на нефть в этом году повысились и остаются волатильными на фоне исторически рекордного уровня добычи нефти в России. В 2018 году цена нефти марки Brent колебалась от 59 долларов до 86 долларов за баррель. Объявление о санкциях США против Ирана и сокращение добычи нефти в Венесуэле способствовали росту цен в сентябре и начале октября», — говорится в докладе.
В начале ноября цены резко упали после того, как США заявили о том, что восемь стран, включая Индию и Китай, могут закупать нефть у Ирана, несмотря на американские санкции.
Во Всемирном банке заявили, что вскоре нехватка предложения может смениться избытком, учитывая повышение добычи нефти в США и увеличение объема добычи странами ОПЕК.
«В октябре объем добычи нефти в России достиг исторически рекордного уровня — 11,4 млн баррель в сутки», — подчеркивается в докладе.