Արմեն Ավետիսյանին ու Մանվել Գրիգորյանին պատկանող գույքի նվիրաբերության հարցով սպասում ենք վերջնական հանձնարարականի. Պետգույքի կոմիտեի նախագահ
06/12/2018 14:02
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն սպասում է Արմեն Ավետիսյանին ու Մանվել Գրիգորյանին պատկանող գույքի նվիրաբերության վերաբերյալ վերջնական հանձնարարականի։
«Նախ, պետք է համապատասխան դիրքորոշում իրավապահ մարմինների կողմից, որից հետո կառավարությունը հանձնարական է տալիս և սկսվում է գործընթացը: Կոնկրետ «Գոլդեն Փելիսի» հետ կապված ընթացակարգն ենք մշակում, որից հետո կառավարության որոշման համապատասխան նախագիծ կներկայացվի, ինչպես կարգն է կշրջանառվի և դրական եզրակացություն ստանալուց հետո կմտնի կառավարություն և կընդունվի նվիրատվություն ընդունելու մասին որոշումը, որից հետո արդեն նոտարական մնացած ընթացակարգերից հետո կհամարվի պետական գույք», - կառավարության նիստից հետո լրագրողներրի հետ զրույցում ասաց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ նվիրատվությունից առաջ վարույթ իրականացնող իրավապահ մարմնի եզրակացությունը կարևոր է։
«Չի բացառվում, որ գույքն ապօրինաբար է ձեռք բերվել և ճիշտ չէ ընդունել: Մյուս կողմից էլ, կառավարությունն ինքն է քաղաքական որոշում կայացնում՝ հաշվի նստելով կամ հաշվի չնեստելով այդ որոշման հետ», - ասաց նա:
Նարեկ Բաբայանը նշեց, թե եթե ապօրինաբար է ձեռք բերվել այդ գույքը, ավելի հավանական է, որ բռնագանձվի:
«Այդ պարագայում տրամաբանական չէ նման նվեր ընդունելը, բայց մյուս կողմից էլ, ժամկետների առումով, շատ ավելի արդյունավետ կլինի նվեր ընդունել հիմա, քան սպասել դատական պրոցեսի ավարտին՝ մեկ տարի անց, կամ ինչքան կտևի», - ասաց Ն. Բաբայանը։

Final instruction necessary regarding donation process of Armen Avetisyan’s and Manvel Grigoryan’s property
The State Property Management Committee is waiting for the final instruction over donation of Armen Avetisyan’s and Manvel Grigoryan’s property.
“First the law enforcers are to express their position after which the government will give instructions and the process will start,” chairman of the Committee Narek Babayan said after the cabinet sitting today.
“As to concrete Golden Palace hotel we are working out procedures after which a corresponding bill will be prepared, circulated and after getting positive conclusion will be submitted to the government and the decision on accepting the donation will be made. After it notary procedures will follow after completion of which it will be considered state property,” Babayan said.
He said before the donation the conclusion of the law enforcement body, implementing the proceeding, is necessary.
“It is not excluded that the property has been acquired illegally and it will not be right to accept it. On the other hand, the government makes a decision to consider or not the conclusion,” he said.
Babayan noted that if the property has been acquired illegally more probably it will be seized.
“In such a case it is not logical to accept such gift but on the other hand it would have been much more effective to accept it as a gift now, than wait for the end of judicial process in a year or more,” Babayan said.